Toelichting op de geconsolideerde balans en winst- en verliesrekening Leaders in global food retailing Koninklijke Ahold Jaarverslag 1997 Algemeen Consolidatie In de consolidatie zijn begrepen Koninklijke Ahold N.V. en alle tot de groep behorende maatschappijen. Op basis van de bestuurlijke verantwoordelijkheid en de tussen partners gesloten overeenkomsten worden de joint ventures, tenzij anders vermeld, in de consolidatie opgenomen. Het aandeel van derden-aandeelhouders in het vermogen en in het resultaat is op de balans en in de winst- en verliesrekening afzonderlijk vermeld. De in de consolidatie opgenomen maatschappijen staan vermeld op pagina 56. Mutaties in consolidatiekring De omzet en resultaten van de op 23 december 1996 verworven participatie (50% van de stemgerechtigde aandelen) in Bomprego SA Supermercados do Nordeste in Brazilië werden met ingang van het boekjaar 1997 in de consolidatie opgenomen. De door Bomprego per 18 juni 1997 overgenomen Supermarktketen SuperMar Supermercados S.A. in Bahia werd met ingang van het derde kwartaal 1997 eveneens in de consolidatie opgenomen. Ook werd de met ingang van het boekjaar 1997 verworven participatie van 49% in CRC Ahold Co. Ltd. in Thailand in de consolidatie opgenomen, evenals onze joint venture in Spanje, Store 2000 SA. Bedragen in guldens (xf 1.000) Tenzij anders aangegeven zijn de in de toelichting opgenomen bedragen vermeld in duizenden guldens. Waardering en resultaatbepaling Algemene grondslag De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat geschieden volgens een stelsel gebaseerd op historische verkrijgingsprijs. Voor zover bij de afzonderlijke posten niet anders is vermeld, zijn de activa en passiva op nominale waarde gewaardeerd. Boekjaar Boekjaren eindigen op de zondag die het dichtst bij 31 december ligt. De boekjaren 1997 en 1996 bestonden uit 52 weken. Vreemde valuta Uit gewone bedrijfsactiviteiten voortvloeiende vorderingen en schulden in vreemde valuta worden omgerekend tegen de per balansdatum geldende koersen. Deze omrekeningsverschillen en de gedurende het boekjaar optredende koersverschillen worden ten gunste dan wel ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. Van de in de consolidatie opgenomen jaarrekeningen van buitenlandse eenheden, luidende in vreemde valuta, worden de bedragen van de balans omgerekend tegen de per balansdatum geldende koersen; de bedragen van de winst- en verliesrekeningen worden omgerekend tegen de per kwartaal vastgestelde gemiddelde koersen. De bij deze omrekeningen ontstane koersverschillen worden rechtstreeks gemuteerd in het eigen vermogen. Voor de omrekening van de US dollar werden de volgende koersen gehanteerd: 1997 1996 Balans 2,0010 1,7490 Winst- en verliesrekening: le kwartaal 1,8689 1,6499 2e kwartaal 1,9379 1,7118 3e kwartaal 2,0412 1,6779 4e kwartaal 1,9776 1,7171 Belastingen De belasting naar de winst wordt berekend uitgaande van het resultaat volgens de winst- en verliesrekening, de voor dat jaar geldende belastingtarieven en rekening houdend met permanente verschillen tussen het resultaat volgens de winst- en verliesrekening en de fiscale winst. Latente belastingverplichtingen en -vorderingen uit hoofde van tijdelijke verschillen tussen het resultaat volgens de winst- en verliesrekening en de fiscale winst worden op de balans verantwoord onder de post 'Latente belastingen'. De actuele belastingschuld is opgenomen onder de post 'Overige kortlopende schulden'.

Jaarverslagen | 1997 | | pagina 73