Het garantievermogen bedroeg ultimo 1997 f 4,0 miljard (1996: f 3,2 miljard) en komt overeen met 21,4% van het balanstotaal (1996: 21,2%). De rentedragende schulden namen toe tot f 7,0 miljard (1996: f 5,4 miljard). De verhouding tussen de rentedragende schulden, verminderd met de liquide middelen, en het groepsvermogen (net gearing) was 174% (1996: 172%). De verhouding tussen de vlottende activa en kortlopende schulden bedroeg 81% (1996: 85%). Van het saldo liquide middelen ten bedrage van f 655 miljoen dient ongeveer f 500 miljoen te worden beschouwd als gebonden liquiditeiten voor de dagelijkse bedrijfsvoering. De acquisities en investeringen die in 1997 plaatsvonden werden voornamelijk gefinancierd uit beschikbare middelen en verschillende krediet faciliteiten. In december 1997 heeft Albert Heijn een 5,875% f 300 miljoen obligatielening geëmitteerd met een looptijd van 10 jaar; deze obligatielening wordt geheel gegarandeerd door Ahold. In december 1997 heeft Ahold eveneens een 5,875% achtergestelde f 200 miljoen obligatielening geëmitteerd met een looptijd van 8 jaar. Deze twee obligatieleningen werden uitgegeven om het lage renteniveau voor langere tijd vast te leggen. De opbrengst werd geheel aangewend voor de herfinanciering van bestaande schulden. De neerwaartse trend van de kortetermijn- guldenrente zette zich voort in de loop van het jaar, met als gevolg een licht positieve invloed op de rentelasten. Met rente-opties heeft Ahold een gedeelte van zijn verplichtingen ingedekt tegen rentestijgingen. De tarieven voor Ahold's US dollarleningen werden vrijwel geheel op een vaste rentevoet gehandhaafd. Met name de wijzigingen in de koers van de dollar ten opzichte van de gulden zijn van invloed op de geconsolideerde cijfers van Ahold. Bij het bepalen van de resultaten wordt bij de omrekening een gemiddelde koers per kwartaal gehanteerd. Voor het gehele jaar resulteerde dit in een gemiddelde omrekenkoers van f 1,95 tegen f 1,69 in 1996. Dit verschil had een positief effect van ongeveer f 74,7 miljoen op het geconsolideerde netto resultaat na belastingen. Bij de opstelling van de balans wordt de dollarkoers per balansdatum gehanteerd. Eind 1997 was deze koers f 2,00 tegen f 1,75 eind 1996. Deze positieve koersontwikkeling had tot gevolg dat een bedrag van f 189,1 miljoen ten gunste van het eigen vermogen werd gebracht. Een overzicht van de in 1997 en 1996 gehanteerde omrekenkoersen is opgenomen op pagina 57. Een belangrijk deel van de activa en passiva op de Ahold-balans luidt in vreemde valuta, met name de US dollar. Translatierisico's als gevolg van het omrekenen op balansdatum van buitenlandse bezittingen en schulden, luidende in vreemde valuta, worden niet afgedekt. Schommelingen in balansratio's zijn in het algemeen beperkt. Het is Ahold's beleid om vreemd vermogen aan te trekken ter financiering van een deel van de activa van de buitenlandse eenheid (c.q. werkmaatschappij en/of deelneming). Ahold gebruikt financiële instrumenten voor het beheersen van valuta- en renterisico's. Vreemde valutacontracten worden uitsluitend afgesloten om de valutarisico's af te dekken, die voortkomen uit inkoopverplichtingen of andere toekomstige zekere kasstromen. Ahold gebruikt derivaten om renterisico's af te dekken. Deze dekkingstransacties vinden uitsluitend plaats in relatie met bestaande leningen. Ahold gebruikt de financiële instrumenten niet voor speculatieve doeleinden. Bij het aangaan van contracten maakt Ahold gebruik van een beperkt aantal kredietwaardige tegenpartijen. De onderneming hanteert hierbij nauwkeurig omschreven richtlijnen. Leaders in global food retailing Koninklijke Ahold Jaarverslag 1997 Financiering Invloed valutamutaties Management van valuta- en renterisico's Medewerkster in een Spaanse Caprabo-supermarkt.

Jaarverslagen | 1997 | | pagina 61