Aanbevelingen betrekking hebbend op de omgang met de kapitaalverschaffers AANBEVELING 26 Op basis van het beginsel dat de financierings- en zeggenschapsfuncties in eikaars verlengde dienen te liggen, wordt ondernemingen en kapitaalver schaffers gevraagd tot een herwaardering per onderneming te komen van de factor kapitaal. STANDPUNT AHOLD: ln zijn algemeenheid onderschrijft Ahold het principe dat er evenredigheid bestaat tussen kapitaalinbreng en zeggenschap. Uitzondering in dit verband zijn de in 1996 geplaatste preferente financieringsaandelen, alhoewel deze zijn gecertificeerd. Tevens is Ahold het eens met het beginsel dat de verschaffers van risico dragend vermogen de ondernemingsleiding moeten kunnen aanspreken op een duidelijke en transparante verantwoording van het gevoerde beleid. AANBEVELING 27 De Algemene Vergadering van Aandeelhouders dient voor elke onderneming het forum te zijn waar de Raden van Commissarissen en van Bestuur ver slag doen van en verantwoording afleggen over de wijze waarop zij hun taken hebben vervuld. STANDPUNT AHOLD: Deze aanbeveling wordt onderschreven. AANBEVELING 28 De Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen zullen het vertrouwen van de aan deelhoudersvergadering moeten hebben. Daarmee moet bij het benoemingsbeleid rekening worden gehouden. STANDPUNT AHOLD: Deze aanbeveling wordt onderschreven. AANBEVELING 29 Aan de hand van de in paragraaf 5.5 van het rap port genoemde toetspunten inventariseert de ondernemingsleiding hoe het met de invloed - in onderscheiden aard en mate - van de kapitaal verschaffers is gesteld en in welk opzicht het naar haar mening wenselijk is dat de invloed van de kapitaalverschaffers toeneemt en, indien van toe passing, welke maatregelen zij daartoe zou willen treffen. Zij rapporteert dit aan de Algemene Vergadering van Aandeelhouders in 1998. In die vergadering wordt de rapportage geagendeerd en aan de orde gesteld. STANDPUNT AHOLD: Het rapport noemt als toetspunten waarop kapitaalver schaffers invloed zouden moeten kunnen uitoefenen: 1. het strategisch beleid van de vennootschap, zoals ten aanzien van groeiperspectief, bedrijfstakken waarin zij actiefis, het risicoprofiel, het nagestreefde winstni veau; 2. majeure wijzigingen in de aard en de omvang van de onderneming; 3. het dividendbeleid (de hoogte van het dividend en de dividendvorm); 4. de omvang en de samenstelling van het aandelen kapitaal zoals ten aanzien van soorten aandelen/ certificaten, voorgenomen emissies, inkoop van eigen aandelen, optieplannen, verhandelbaarheidsaspecten en het voorkeursrecht; 5. statutenwijziging; 6. vaststelling en/of goedkeuring van de jaarrekening. Hieraan is toegevoegd dat bij de toetspunten len2 het accent ligt op de te verstrekken informatie. Bij de toets punten 3 tot en met 6 ligt de nadruk op de uit te oefenen invloed. Ahold is het eens met de aanbeveling dat kapitaal verschaffers voldoende geïnformeerd dienen te worden omtrent het strategisch beleid van de vennootschap m.b.t. de onder 1 en 2 genoemde punten. Ten aanzien van de onder 3 t/m 6 gerubriceerde onder werpen hebben kapitaalverschaffers nagenoeg op alle punten zeggenschapsrechten. AANBEVELING 30 Verzoeken van kapitaalverschaffers, die alleen of gezamenlijk 1 procent van het geplaatste kapitaal vertegenwoordigen of van wie de aandelen of certi ficaten op de datum van de oproep voor de verga dering een beurswaarde van ten minste NLG 500.000,- hebben, om onderwerpen te plaatsen op de agenda voor de Algemene Vergadering van Aandeelhouders worden gehonoreerd, indien deze ten minste dertig dagen voor de datum van de ver gadering bij de Raad van Bestuur of de voorzitter van de Raad van Commissarissen worden inge diend, tenzij er naar het oordeel van de Raad van Commissarissen en de Raad van Bestuur zwaar wichtige belangen der vennootschap zijn die zich tegen het opnemen in de agenda verzetten. STANDPUNT AHOLD: De huidige statuten van Ahold (artikel 28 lid 3) voor zien reeds in de mogelijkheid voor aandeelhouders voor stellen voor de agenda te doen. Ahold is evenwel van oordeel dat dergelijke voorstellen voldoende steun moe ten vinden. Daarom wordt voorgesteld verzoeken van aandeelhouders en certificaathouders, die alleen of geza menlijk één procent (1%) van het geplaatste kapitaal vertegenwoordigen, om onderwerpen te plaatsen op de agenda voor de Algemene Vergadering van Aandeelhouders te honoreren, indien deze tenminste zestig (60) dagen voor de datum van de vergadering schriftelijk bij de raad van bestuur of bij de raad van commissarissen worden ingediend, tenzij er naar het oordeel van de raad van commissarissen en de raad van bestuur zwaarwichtige belangen van de vennootschap zijn die zich tegen het opnemen in de agenda verzetten.

Jaarverslagen | 1997 | | pagina 5