m fï Bomprego - Portugees voor 'goede prijs' - bezit een sterke reputatie als een van de best geleide en meest succesvolle supermarktondernemingen in Latijns- Amerika. In Brazilië, met een bevolking van 160 miljoen mensen, liggen voor de komende jaren aanzienlijke groeimogelijkheden. Ter bevordering van de verkoop in de winkels, en voor een efficiënte aanwending van logistieke en distributie-activiteiten, kan Bomprego rekenen op ondersteuning van Ahold-specialisten uit Europa en de Verenigde Staten en van andere Ahold- kenniscenters. Het noorden en noordoosten van Brazilië vormen de thuisbasis van Bomprego. In deze regio wonen 40 miljoen mensen, een kwart van de totale Braziliaanse bevolking. Bomprego verwierf in juni 1997 de SuperMar-keten in Bahia. Hierdoor steeg de totale omzet met ongeveer 60%, wat een belangrijke bijdrage leverde aan de omvang van de joint venture en het bedrijfsresultaat. Inmiddels draagt SuperMar de naam Bomprego Bahia. In totaal voegde deze keten 43 supermarkten, hypermarkten en cash-and-carryzaken toe aan de 50 supermarkten en hypermarkten die Bomprego al bezat. Een van de nieuwe aanwinsten was de gloednieuwe, maar liefst 84 kassa's tellende Boa Viagem hypermarkt, die vorig jaar november in Recife werd geopend. In dezelfde maand vond de herinrichting plaats van een grote, ultramoderne hypermarkt in Salvador, gesitueerd in een welgestelde wijk met tienduizenden inwoners. Het ruime assortiment, de concurrerende prijzen en de 74 kassa's maken deze locatie zeer aantrekkelijk voor de klant. Bomprego is marktleider in de provincie Bahia en heeft een marktaandeel van 50% in de provincie hoofdstad Salvador. In Brazilië is nog steeds een behoorlijk aantal winkels in handen van zelfstandige ondernemers. Grote winkelketens met efficiënte distributiekanalen versterken hun positie snel. De Braziliaanse consument profiteert hiervan, en Bomprego is eveneens vastberaden zijn positie verder uit te bouwen. Naar verwachting zal de koopkracht van de consument in de komende jaren toenemen. De Braziliaan is gewend om op krediet te kopen. In tegenstelling tot de meeste concurrenten biedt Bomprego zijn klanten een creditcard - de Hipercard - om een sterkere vertrouwensband met hen op te bouwen. De creditcard is tevens een geschikt middel om kooppatronen van de klant in kaart te brengen. Met die informatie kan Bomprego vervolgens goed inspelen op de individuele behoeften van de klant. De Hipercard wordt ook geaccepteerd door duizenden andere detailhandelsbedrijven in het noorden en noord oosten van Brazilië. Ook de Bom Clube-card maakt onderdeel uit van het loyaliteitsprogramma. De klant kan met de kaart punten sparen voor producten uit een catalogus. Het loyaliteitsprogramma is een uitstekende manier om Latijns-Amerika Koninklijke Ahold Jaarverslag 1997 LIVROS CENTRO PROMOQOE Bomprego heeft een goede uitgangspositie voor verdere groei in de Braziliaanse markt. Brazilië

Jaarverslagen | 1997 | | pagina 45