Ahold heeft het vaste voornemen om de speciaal voor Azië ontwikkelde supermarktformule TOPS in de komende jaren fors uit te breiden en een toonaangevende positie in te nemen in Thailand, China, Singapore, Maleisië en Indonesië. Dit zijn markten waar de mogelijkheden voor supermarkten nog zeer groot zijn. Het aantal consumenten dat alle boodschappen onder één dak wil doen, blijft stijgen. Zodra de economie zich herstelt van de financiële crisis zullen deze markten naar verwachting weer duidelijke economische groei genereren. Ahold werkt in Azië samen met sterke lokale partners. De joint ventures bezaten gezamenlijk bijna 100 winkels, waarvan 78 eind 1997 al naar de succesvolle TOPS- formule waren omgebouwd. De herkenningswaarde van TOPS in Azië begint al zichtbaar te worden. In de regio werken Ahold-specialisten samen met lokale collega's om de logistiek en distributie van met name de versproducten op een hoger niveau te brengen. Veel aandacht wordt besteed aan de opleiding van de medewerkers om hun specifieke vakkennis verder te vergroten. Ahold Asia Pacific opende in december 1995 een regionaal kantoor in Singapore als basis en steunpunt voor de samenwerking met de lokale partners in de vijf landen. Deze benadering biedt alle Ahold-operaties in de regio onmiddellijk het voordeel van schaalgrootte op diverse gebieden, zoals winkelbouw, marktbewerking, huismerkproducten, informatietechnologie en inkoop. Zo'n 90% van de producten in de winkels wordt betrokken uit de lokale markten. Uitbreiding van het aantal TOPS-supermarkten met een ruime keuze uit een breed assortiment verse, lokale producten en levensmiddelen blijkt de juiste strategie. De verdere uitbouw van het BI-LO-discountconcept in de regio is stopgezet, aangezien het onpraktisch bleek deze discountwinkels naast het TOPS-concept te ontwikkelen. Het doordachte assortiment en de lage prijzen bij TOPS, in combinatie met de onmiskenbare productkwaliteit, blijken sterk genoeg om een grote diversiteit aan klanten te trekken. De bezoekers van de winkels variëren van sterk op service gerichte consumenten tot koopjesjagers. Ahold heeft in januari 1997 zijn intrede gedaan in het 60 miljoen inwoners tellende Thailand. Dit gebeurde in samenwerking met Central, de grootste detailhandels onderneming van het land. In de joint venture bezit Ahold 49% van de aandelen. De supermarkten hadden in 1997 een omzet van f 703 miljoen. In juni 1997 openden 15 TOPS-supermarkten op een en dezelfde dag. Aan het einde van het jaar waren er 39 TOPS- supermarkten. De meeste van deze winkels staan in Bangkok, een stad met ongeveer 10 miljoen inwoners. Operationeel is de efficiency verhoogd en de joint venture verzorgt zelf ongeveer 40% van de winkel distributie. Een nieuw distributiecentrum voor versproducten is in aanbouw. De winkels verkopen 10.000 verschillende artikelen, inclusief 300 TOPS- huismerkartikelen en hebben een verkoopoppervlakte van gemiddeld 1.800 m2. In Thailand wint de TOPS- formule aan herkenbaarheid. De joint venture verschafte eind 1997 werk aan 6.500 mensen. Sinds oktober 1996 is Ahold in Shanghai voor 50% aandeelhouder van een joint venture met Zhonghui Supermarket Company. De omzet in 1997 bedroeg f 43 miljoen. De Chinese markt is zo interessant omdat het Koninklijke Ahold Jaarverslag 1997 Thailand In Thailand opende Ahold in juni 1997 15 TOPS-supermarkten op één dag. China

Jaarverslagen | 1997 | | pagina 41