Leningen/vorderingen De leningen en vorderingen worden opgenomen tegen nominale waarde onder aftrek van nodig geoordeelde voorzieningen. De onder de vorderingen opgenomen post'Object financiering'betreft activeringen terzake van de bouw van objecten welke na voltooiing verkocht zullen worden, waarna Ahold als gebruiker zal optreden. Voorraden Waardering geschiedt tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs met toepassing van het fifo-stelsel (first-in, first out), of tegen marktwaarde indien deze lager is. Rekening is gehouden met een aftrek wegens incourantheid. Latente belastingen Terzake van tijdelijke verschillen tussen de commerciële en fiscale waardering van activa en passiva alsmede uit hoofde van toekomstige verliescompensatie ontstaan uitgestelde belastingverplichtingen en vorderingen. Deze verplichtingen en vorderingen worden berekend op basis van geldende belastingtarieven en worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Per fiscale eenheid vindt saldering plaats van deze vorderingen en verplichtingen. Daar waar per saldo een latente verplichting bestaat, is deze op de balans opgenomen onder de 'Voorzieningen'. Indien per saldo een latente vordering resteert, is deze op de balans opgenomen onder de'Financiële vaste activa'. De vorderingen en verplichtingen hebben over het algemeen een langlopend karakter. Overige voorzieningen Voor per balansdatum bestaande verplichtingen en risico's, waarvan de omvang onzeker is maar redelijkerwijs is in te schatten, worden voorzieningen getroffen. Niet elders ondergebrachte pensioenverplichtingen zijn gebaseerd op actuariële berekeningen. De voorziening 'Assurantie eigen risico'wordt periodiek beoordeeld op basis van actuariële grondslagen. De overige opgenomen voorzieningen zijn gebaseerd op nominale waarde. Gekapitaliseerde leaseverplichtingen Dit betreft de contante waarde van toekomstige betalingen uit hoofde van aangegane financial-leaseovereenkomsten. De leaseovereenkomsten betreffen nagenoeg uitsluitend onroerend goed in de Verenigde Staten. Winst- en verliesrekening Algemeen Baten en lasten worden toegerekend aan het boekjaar waarop deze betrekking hebben. Netto-omzet Dit betreft de omzet aan derden, exclusief omzetbelasting. Kostprijs van de omzet Hieronder zijn begrepen de aanschaffings- of vervaardigingskosten van de verkochte produkten, de kosten van inkoop, opslag en transport. Verkoopkosten Dit betreft de kosten verband houdende met de verkoop en de promotionele activiteiten. Algemene beheerskosten Alle niet hiervoor genoemde kosten. Baten uit deelnemingen Voor de niet-geconsolideerde deelnemingen gewaardeerd tegen nettovermogenswaarde wordt het Ahold toekomende deel van het resultaat verantwoord. Van de overige niet-geconsolideerde deelnemingen wordt het ontvangen danwel per balans datum gedeclareerde dividend verantwoord. Belasting naar de winst Opgenomen wordt de belasting die op basis van het resultaat volgens de winst- en verliesrekening direct of latent is verschuldigd. Aandeel derden Dit betreft het aandeel van derden aandeelhouders in het resultaat na belastingen van geconsolideerde deelnemingen. 49

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 53