Toelichting op de geconsolideerde balans en winst- en verliesrekening Algemeen Consolidatie In de consolidatie zijn begrepen Koninklijke Ahold nv en alle tot de groep behorende maatschappijen. Het aandeel van derden-aandeelhouders in het vermogen en in het resultaat is op de balans en in de winst- en verliesrekening afzonderlijk vermeld. De in de consolidatie opgenomen maatschappijen staan vermeld op pagina 46. Mutaties in consolidatiekring De op 22 juli 1996 overgenomen Amerikaanse supermarktketen The Stop Shop Companies Inc. is met ingang van de verkrijgingsdaturn in de consolidatie opgenomen. Stop Shop is gevestigd in Boston, Massachusetts en exploiteert per balansdatum 185 supermarkten. In de consolidatie zijn eveneens opgenomen de in 1996 opgerichte supermarktondernemingen Royal Ahold-Kerry (Tops) Pte Ltd (Singapore) (60%), Royal Ahold Perlis (Tops) Sdn Bhd (Maleisië)(60%) en Shanghai Ahold-Zhonghui Supermarket Co Ltd, China (50%). De activiteiten van de ondernemingen zijn in 1996 nog gering van omvang. Ook is in de consolidatie opgenomen de in 1995 tezamen met Die Allkauf-Gruppe (Duitsland), opgerichte onderneming Ahold Allkauf Polen Sp. z o.o. De onderneming heeft tot doel de ontwikkeling en exploitatie van supermarkten, cash carry's en hypermarkten in Polen. Per balansdatum worden 30 supermarkten en vier cash carry's geëxploiteerd. De op 23 december 1996 verworven participatie (50% van de stemgerechtigde aandelen) in Bomprego SA Supermercados do Nordeste (Bomprego) in Brazilië is per balansdatum in de consolidatie opgenomen. Bomprego exploiteert 50 supermarkten en heeft een jaaromzet van ca f 2,1 miljard. De in 1995 gekochte Amerikaanse supermarktketen Mayfair SuperMarkets Inc., New Jersey, is volledig geïntegreerd in Edwards. Jerónimo Martins Retail sgps sa (Pingo Doce en Feira Nova) In 1992 werd tegen betaling in contanten 49% van het aandelenkapitaal van Jerónimo Martins Retail sgps sa (JMR) te Lissabon verworven. 51% van de aandelen in JMR wordt gehouden door Est. Jerónimo Martins Filho Administragao e Participagoes Financeiras sa (JMH) te Lissabon. Op basis van onze bestuurlijke betrokkenheid en de tussen aandeelhouders gesloten overeenkomsten merken wij JMR aan als groepsmaatschappij, die derhalve in de consolidatie is opgenomen. Wederzijdse participaties Versterking van de samenwerking tussen Koninklijke Ahold nv, Argyll Group plc (Verenigd Koninkrijk) en Groupe Casino (Frankrijk) leidde in 1989 tot het besluit om een belang in eikaars aandelenkapitaal te nemen. In februari 1996 hebben partijen besloten de bestaande deelnemingen in eikaars ondernemingen te beëindigen. Ahold heeft bewerkstelligd dat de aandelen Koninklijke Ahold die werden gehouden door Argyll en Casino zijn geplaatst bij vier Nederlandse institutionele beleggers. De opbrengst uit deze afwikkeling van de wederzijdse participaties bedraagt f 198 miljoen. Het negatieve verschil van f 33 miljoen met de boekwaarde is ten laste van het eigen vermogen gebracht. Bedragen in guldens (xf 1.000) Tenzij anders aangegeven zijn de in de toelichting opgenomen bedragen vermeld in duizenden guldens. Stelselwijziging In verband met de toegenomen betekenis van enkele posten zijn in de presentatie van de balans in 1996 enkele reclassifi- caties aangebracht. Als immaterieel vast actief aan te merken investeringen zijn overgebracht van vlottende activa naar immateriële vaste activa. Tevens is de post latente belastingen nader uitgesplitst in een latente vordering en een latente verplichting. De vergelijkbare cijfers van 1995 zijn overeenkomstig aangepast. Deze wijzigingen in de presentatie hebben geen invloed op de omvang en de samenstelling van het eigen vermogen en het resultaat. Waarderingen resultaatbepaling Algemene grondslag De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat geschieden volgens een stelsel gebaseerd op historische verkrijgingsprijs. Voorzover bij de afzonderlijke posten niet anders is vermeld, zijn de activa en passiva op nominale waarde gewaardeerd. Boekjaar Boekjaren eindigen op de zondag die het dichtst bij 31 december ligt. De boekjaren 1996 en 1995 bestonden uit 52 weken.

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 51