De activiteiten in Polen komen gedurende 1997 in een versnelling met de opening van de eerste hypermarkt. De bedrijfsresultaten zullen in deze aanloopperiode nog negatief zijn. Ook in Spanje zijn de activiteiten nog in een opbouwfase en zullen dit jaar gering verlieslatend zijn. In de Verenigde Staten verwachten wij een verdere geringe stijging van de prijzen van voedings- en genotmiddelen en een beperkte toename van het volume. De mate waarin dit kan optreden zal evenwel per werkgebied verschillen. De verwerving van Stop Shop in 1996 heeft een krachtige impuls gegeven aan onze groeistrategie in de Verenigde Staten. Deze acquisitie, de in 1996 afgeronde reorganisaties bij Edwards en Finast en de toegenomen samenwerking tussen onze ketens zullen in 1997 naar verwachting resulteren in een sterke groei van de omzet en een forse toename van het bedrijfsresultaat. BI-LO, Tops, Giant en Stop Shop verwachten voor 1997 hogere omzetten en een verdere groei van het bedrijfsresultaat. In de regio Asia Pacific verwachten wij met name door de begin 1997 aangevangen samenwerking met een lokale partner in Thailand een belangrijke toename van de omzet. Voor geheel 1997 ligt het in de lijn der verwachtingen dat de aanloopverliezen groter zullen zijn dan die over 1996. In deze ontwikkelingsfase in een voor ons belangrijk marktgebied moet met een gering negatief effect op het totaalresultaat rekening gehouden worden. In 1997 zal onze deelneming in Bomprego, een gerenommeerde winkel keten in Brazilië, in de geconsolideerde resultaten worden opgenomen. Bomprego In de grote Albert Heijn-winkels is het aantal kassa's verder uitgebreid. Lang wachten is er voor de klant niet meer bij. zal circa f 2,3 miljard aan de omzet toe voegen, terwijl ook de bijdrage aan het resultaat na belastingen over 1997 naar verwachting positief zal zijn. Over deze acquisitie en de verdere groeimogelijk heden in Latijns-Amerika zijn wij positief gestemd. Met betrekking tot de bestaande activi teiten zullen de investeringen in materiële vaste activa in 1997 circa f 2,0 miljard bedragen. Van dit bedrag wordt ongeveer f 900 miljoen besteed in Europa, voor een belangrijk deel in Nederland, 600 miljoen in de Verenigde Staten en f 200 miljoen in de overige werkgebieden. Wij blijven streven naar uitbreiding van onze activiteiten door middel van het ver werven van, of het deelnemen in, kwalita tief hoogwaardige ondernemingen op het gebied van de levensmiddelendistributie. De interne groei kan worden gefinan cierd uit middelen die via de cash flow beschikbaar komen. Voor omvangrijke acquisities zal een beroep worden gedaan op externe financiering. Het negatieve rentesaldo zal, mede als gevolg van het doorwerken van conso- lidaties in 1996, belangrijk toenemen. De interest coverage ratio zal evenwel verder verbeteren. De belastingdruk zal in 1997 enigszins toenemen. Door winstinhouding zal het eigen vermogen groeien, waarbij ook de solvabiliteit weer zal toenemen. Uitbreiding van de winkelketens en nieuwe activiteiten kunnen tot nieuwe werkgelegenheid leiden. Structuur- en organisatiewijzigingen, die momenteel bij een aantal werkmaatschappijen plaats vinden, zullen daarentegen enige vermin dering van werkgelegenheid tot gevolg hebben. Voor geheel Ahold verwachten wij een geringe toename van de werk gelegenheid in 1997. Raad van Bestuur Zaandam, 26 maart 1997 37

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 41