offer ter grootte van 118 miljoen op de 11 3/4% obligaties Purity Supreme Super markets, een dochteronderneming van Stop Shop. De tender werd op 1 novem ber 1996 met succes voltooid, toen 92,3% van deze obligaties werd afgelost tegen 107 3/4%. Om de aflossing van de obligaties te financieren, alsmede andere reeds bestaande schulden van Stop Stop te herfinancieren, werd op 28 november 1996 door Ahold USA Holdings, Inc. een 10-jarige Euro-obligatie van f 500 miljoen uitgegeven, tegen 6,25%, gegarandeerd door Koninklijke Ahold. Op 18 december 1996 werd een nieuwe zevenjarige multicurrency doorlopende kredietfaciliteit van 1 miljard afgesloten ter vervanging van een soortgelijke faciliteit van 400 miljoen van Koninklijke Ahold en diverse bestaande bankfaciliteiten van Stop Shop. Terwijl over opgenomen bedragen in het kader van deze faciliteit variabele rente verschuldigd is, werd 500 miljoen ingeruild voor een vast percentage gedurende een periode van vijf jaar, eindigend op 18 december 2001. Stop Shop voltooide met succes de verkoop van niet-strategisch onroerend goed voor een bedrag van ongeveer 100 miljoen. De opbrengst van deze verkoop werd samen met andere beschikbare fondsen gebruikt voor het aflossen van Stop Shop's hypothecaire lening van 200 miljoen met een rente van 10 V8%. Op 23 december 1996 voltooide Ahold de acquisitie van 50% van de stemgerech tigde aandelen van Bomprego in Brazilië, voor BRL 285 miljoen (f 475 miljoen). Deze transactie werd gefinancierd uit beschikbare middelen. De neerwaartse trend van de kortetermijn- guldenrente zette zich in de loop van het jaar voort, met als gevolg een licht positieve invloed op de rentelasten. Met rente-opties heeft Ahold een gedeelte van zijn verplichtingen ingedekt tegen rente stijgingen. De tarieven voor Ahold's US dollar-leningen worden vrijwel geheel op een vaste rentevoet gehandhaafd. Invloed valutaschommelingen Met name de schommelingen in de koers van de dollar ten opzichte van de gulden zijn van invloed op de geconsolideerde cijfers van Ahold. Bij het bepalen van de resultaten wordt bij de omrekening een gemiddelde koers per kwartaal gehanteerd. Voor het gehele jaar resulteerde dit in een gemiddelde omrekenkoers van f 1,69 tegen f 1,61 in 1995. Dit verschil had een positief effect van circa f 15,0 miljoen op het gecon solideerde resultaat na belastingen. Bij de balansopstelling wordt de dollar koers per balansdatum gehanteerd. Eind 1996 bedroeg deze koers f 1,75 tegen f 1,60 in 1995. Deze koersontwikkeling had tot gevolg dat een bedrag van f 96 miljoen ten gunste van het eigen vermogen is gebracht. Een overzicht van de in 1996 en in 1995 gehanteerde omrekenkoersen is opgenomen op pagina 48. Het valutarisico ten aanzien van het omrekenen op balansdatum van buiten landse eenheden, luidende in vreemde valuta, wordt niet afgedekt. Voor het afdekken van renterisico's, prijsrisico's op goederentransacties en het afdekken van valutarisico's voor specifieke transacties, wordt gebruik gemaakt van hiervoor geëigende financiële instrumenten. Giant-medewerkers zijn altijd bereid de klant te helpen met het inladen van de boodschappen in de auto. 35

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 39