Medewerkers Het aantal medewerkers bij Koninklijke Ahold groeide met 36,8 naar 191.267 per eind 1996. Deze aanzien lijke groei van de werkgelegenheid is vooral toe te schrijven aan de acquisitie van Stop Shop. Daarnaast hebben nieuwe Aziatische joint ventures het aantal medewerkers doen stijgen. Hetzelfde geldt voor de joint venture met Bomprego in Brazilië en voor de snelgroeiende Ahold-activiteiten in Tsjechië en Polen. Gemiddeld personeelsbestand x 1.000 200 160 120 80 40 0 1992 1993 1994 1995 1996 Jj Verenigde Staten Europa D bestaande Ahold-bedrijfsonder- delen in Nederland en de Verenigde Staten zorgden vorig jaar voor een groei van het aantal in dienst zijnde medewerkers. Door de uitbreiding van de service aan de klant en de nieuwe winkelopeningstijden, de toevoeging van winkels plus het vergroten van bestaande vestigingen, werden nieuwe banen geschapen in onze winkels. In 1995 was met name in Nederland nog sprake van een daling van de werk gelegenheid voornamelijk als gevolg van voortgaande automatisering en efficiency verbetering in nagenoeg alle sectoren van de bedrijfsvoering. De investeringen in nieuwe technologie, waaronder het intensieve gebruik van intelligente infor matiesystemen, hebben veel handmatig administratief werk naar de achtergrond gedrongen. Computergestuurde bestel systemen zijn in de plaats gekomen van voorheen met de hand verrichte werkzaam heden. Ook facturering en voorraadbeheer worden nu elektronisch verricht. Vele arbeidsintensieve beheersfuncties raakten hierdoor overbodig. De belangstelling voor nieuwe banen in de winkels is groter dan in het verleden. Medewerkers beschouwen functies in onze winkels en het contact met de klant als aantrekkelijk. Een carrière bij Ahold wordt als positief ervaren, hetgeen blijkt uit het groeiend aantal geïnteresseerden. De onderneming verschaft medewerkers mogelijkheden om hun kennis en prak tische ervaring actueel te houden en uit te breiden. Vorig jaar deed een recordaantal medewerkers mee aan cursussen en op leidingen, die veelal intern plaatsvonden. Daarnaast worden medewerkers in de gelegenheid gesteld om ook externe cursussen en opleidingen te volgen. Om de internationalisering van de onderneming goed te laten verlopen, wordt veel aandacht geschonken aan de overdracht van kennis naar landen waar Ahold nieuwe joint ventures is begonnen. In de vijf Aziatische landen waar Ahold actief is, waren eind vorig jaar 48 eigen specialisten en managers uit Nederland en de Verenigde Staten om bij te dragen aan de ontwikkelingen. Om in alle nieuwe regio's waar Ahold werkt kennis beschikbaar te hebben, hanteert 27

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 31