In Azië heeft Ahold samenwerkingsovereenkomsten in de vorm van joint ventures met lokale partners in Maleisië, Singapore, Thailand en China. In Indonesië heeft Ahold een technische samenwerkingsovereenkomst. van China Venturetech Investment Corp (CVIC). De joint venture is eigenaar van 15 bestaande supermarkten in een dicht bevolkt district van Shanghai, een stad met meer dan 14 miljoen inwoners. In januari 1997, vlak voor het Chinese nieuwjaar, is de eerste van deze winkels omgebouwd tot Tops-supermarkt en onder grote belang stelling geopend. De omzet van deze eerste Tops ligt ver boven de oude omzet. In de loop van het jaar zullen andere winkels eveneens worden omgebouwd. De opening van Ahold's eerste Tops-supermarkt in Shanghai, China, genoot grote belangstelling. Lokale lekkernijen in de eerste Tops-supermarkt in Thailand die begin 1997 werd geopend. hoogstaande warenhuizen. De daarvoor in aanmerking komende winkels worden in de loop van 1997 tot Tops-supermarkt omgebouwd. Bovendien zullen nieuwe locaties worden ingezet voor op zichzelf staande Tops-supermarkten, zowel in Bangkok als daarbuiten. Tegelijkertijd worden kleine vestigingspunten verkregen voor de BI-LO-discountwinkels. In Indonesië is Ahold in 1996 een technische samenwerkingsovereenkomst aangegaan met de PSP Group. Hierbij levert Ahold technische kennis op het gebied van winkeloperaties, logistiek, distributie en inkoop. Eind 1996 werden door PSP de eerste Tops- en BI-LO-winkels in Indonesië geopend. In Singapore, waar ruim drie miljoen mensen wonen, is Ahold eveneens partner met de Kuok Group. Een al geopende winkel van de joint venture staat in het centrum van Singapore en wordt begin 1997 omgebouwd tot Tops-supermarkt. In Singapore is ook het regionale kantoor van Ahold Asia Pacific gevestigd. Van hieruit worden de activiteiten in Azië aangestuurd en gecoördineerd. Eind vorig jaar waren 48 Ahold-specialisten uit Nederland en de Verenigde Staten in Aziatische landen aanwezig om leiding te geven aan de activiteiten. China is potentieel de grootste consumentenmarkt van de wereld met 1,2 miljard inwoners. In China is Ahold een 50/50 joint venture aangegaan met Zhonghui Supermarket Co., dochter 25

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 29