voegen en Finast onder Tops-management te brengen, leidde tot de formatie van vier grote operationele Ahold-supermarkt- ondernemingen: Tops, Stop Shop, Giant en BI-LO. Zij zijn alle voortreffelijk in staat om hun regionaal marktleiderschap verder uit te bouwen. Deze vier grote supermarktketens blijven autonoom ten aanzien van de gang van zaken in hun werkgebied. De nieuwe schaalgrootte en onderlinge synergie zullen hen terdege helpen bij het verder verbete ren van de dienstverlening aan de klant en het optimaliseren van hun bijdragen aan het resultaat van de onderneming. In 1996 groeide de Amerikaanse bijdrage aan het bedrijfsresultaat met 59,5% naar 354,2 miljoen, bij een 34,9% omzetgroei tot 11,2 miljard. Tops Markets De omzet van Tops, inclusief de omzet van franchisers, nam vorig jaar toe met 8,1% tot 1,9 miljard. Ook het bedrijfs resultaat verbeterde. Met name in Rochester en in Buffalo werden goede resultaten geboekt, ondanks de terugloop van Canadese klanten die traditioneel voor veel aankopen zorgden. De verzwak king van de Canadese dollar was hiervoor verantwoordelijk. Na de acquisitie van Stop Shop en de herindeling van werkgebieden kreeg Tops ook het management over Finast. Finast realiseerde in 1996 een omzet van 975 miljoen. De eenduidige leiding over de twee naast elkaar liggende markt gebieden, New York en Ohio, maakt talrijke kostenverlagingen mogelijk. De Finast-winkels zijn hierdoor beter in staat om efficiënt en succesvol te concurreren. De kosten voor het hoofdkantoor van Finast in Cleveland zijn sterk verlaagd en ondersteunende afdelingen verhuisden naar Buffalo. Een klein regioteam blijft in Cleveland gevestigd. In 1996 opende Tops 14 nieuwe winkels, waarvan vijf als vervanger van bestaande verouderde winkels. Tot de nieuw geopen de locaties behoren een International Super Center, vijf supermarkten in de staat New York, drie supermarkten in Ohio, vier Wilson Farms en een Vix Deep Discount Drugstore. Twee franchisewinkels, waar onder een International Super Center, werden eveneens vernieuwd. Eind 1996 beschikte Tops over 225 winkels, inclusief Finast en 17 franchise nemers. De verkoopoppervlakte werd met 9% vergroot. Medio december opende Tops een nieuw groot distributie centrum in Lancaster, NY. Het distributie centrum vervangt het tot nu toe in gebruik zijnde Tops-netwerk van zeven distributiecentra Stop Shop Sinds 22 juli 1996 maakt Stop Shop officieel deel uit van Ahold USA. Stop Shop is in New England onbetwist marktleider en staat in de Verenigde Staten bekend als een van de beste supermarktondernemingen. Stop Shop verkocht vorig jaar drie winkels aan plaatselijke concurrenten om bij de acquisitie te voldoen aan de voorwaarden van regulerende instanties. Door de her indeling van marktgebieden en met name de overgang van Edwards naar Giant werden vorig jaar 28 Edwards-winkels in New England en New York State onderdeel gemaakt van Stop Shop. TOPS, inclusief Finast, heeft supermarkten in de staten New York en Ohio, met een concen tratie rondom de plaatsen Buffalo, Rochester en Cleveland. STOP SHOP is de leidende supermarkt keten in New England met Boston als centrum. GIANT, samen met Edwards, heeft zijn grote supermarkten in de staten New Jersey, New York, Pennsylvania, Maryland, Virginia en West Virginia. tfjh BI-LO is in het zuiden zeer bekend in de Carolina's, Tennessee en Georgia. Het managementteam van Ahold USA. Van links naar rechts zittend: R. Zwartendijk, president CEO', A.S. Noddle, Ahold USA R.J. Tobin, Stop Shop; A.J. Schiano, Giant. Staand: J.F. Harber, Ahold USA; G.W. Preston, Ahold USA; L.P. Castellani, Tops en M.J. Collins, BI-LO. 21

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 25