Onze meer dan 190.000 medewerkers over de gehele wereld leverden belangrijke bijdragen aan het succes van Ahold in het afgelopen jaar. Hun niet-aflatende inzet stelt het bedrijf in staat om nieuwe uitdagingen aan te gaan. Onze medewerkers zijn het oersterke fundament waarop ook de doorbraken in het afgelopen jaar gegrondvest konden worden. Deze bijdragen, die soms onder moeilijke omstandigheden werden geleverd, verdienen de hoogste lof. We kijken ook naar andere, nog niet door ons aangeboorde, groeibronnen zoals Latijns-Amerika, waar we een joint venture zijn aangegaan in Noordoost-Brazilië. Ahold heeft een substantiële investering gedaan in Bomprego, een vooraanstaande lokale supermarktonderneming onder leiding van een krachtig management en met voortreffelijke mogelijkheden tot verdere groei. In Europa is ons Tsjechische bedrijf in vijfjaar tijd uitgegroeid tot de toonaangevende supermarktonderneming in het land. Nadat het bedrijf in 1996 resoluut winstgevend is geworden, heeft het een zeer goede positie om de omzet en winstgevendheid verder te verbeteren. Onze joint venture in Portugal zorgde het afgelopen jaar opnieuw voor een aanzienlijke stijging van haar winstbijdrage. De supermarktformule Pingo Doce en de Feira Nova- hypermarkten verschaffen de Portugese klant veel waar voor zijn geld en staan borg voor verdere sterke groei in de toekomst. In 1996 kreeg Ahold ook vaste voet aan de grond in Spanje en Polen; deze vestigingen zullen dit jaar verder uitgebouwd worden. Ook bij onze activiteiten in Nederland, en in het bijzonder bij Albert Heijn, was sprake van een stijging van omzet, resultaten en marktaandeel. De acquisitie van de regionale supermarktketen Primarkt in 1996 onderstreept nog eens dat er ook in een consoliderende markt goede groeimogelijkheden zijn. Ahold-bedrijven over de gehele wereld profiteren van de precisieretail-technologie die Albert Heijn praktiseert en vele andere innovaties, zoals bijvoorbeeld het geavanceerde distributiesysteem en een innovatief supermarktconcept, dat zich mag verheugen over vele nieuwe klanten en een wereldwijde aandacht van talrijke branchegenoten. Ook in financieel opzicht was 1996 een topjaar. Het nettoresultaat steeg met 38,5% naar f 632,4 miljoen bij een omzettoename van 23,4%. De winst per aandeel nam toe met 16,7%. Nederlandse aandeelhouders zagen de waarde van het aandeel toenemen met 66,9% in 1996, dat wil zeggen ruim boven ons vijfjaargemiddelde van 23,9%. Amerikaanse beleggers zagen de waarde stijgen met 52,0% in 1996, eveneens ver boven het vijfjaargemiddelde van 26,9%. Beleggers beloonden Ahold's inspanningen door onze wereldwijde emissie van f 3,2 miljard voor financiering van de overname van Stop Shop zwaar te overtekenen. Daarmee konden we het jaar afsluiten met een sterke financiële positie en voldoende middelen om verdere groei te financieren. KONINKLIJKE AHOLD JAARVERSLAG 1996 10

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 14