Bericht aan aandeelhouders De afgelopen jaren heeft Ahold een uitgebreide gedaanteverandering onder gaan in zijn streven om twee hoofddoelen te bereiken: het verwerven van een unieke voortrekkersrol in de interna tionale levensmiddelensector en het versterken van zijn karakter als een groeionder- neming op de lange termijn. Dankzij het bereiken van deze twee doelstellingen kan Ahold zijn aandeelhouders telkens opnieuw een uitste kend rendement verschaffen. In 1996 werden jarenlange inspanningen en voorbe reidingen beloond met een doorbraak op vrijwel alle gebieden. Onze klanten en andere belanghebbenden in de onderneming zullen hiervan optimaal kunnen profiteren. Het hoogtepunt van dit spectaculaire jaar was de acquisitie van Stop Shop, een zeer succesvolle supermarktketen in New England, het noordoosten van de Verenigde Staten, waarvan de winkels, de managementfilosofie en de aanpak vrijwel naadloos aansluiten bij onze bestaande activiteiten. We waren al geruime tijd onder de indruk van Stop Shop en beschouwden het bedrijf als een voor ons belangrijke overnamekandidaat. Toen de moge lijkheid zich uiteindelijk voordeed begin 1996, zijn we snel en doelgericht tot actie overgegaan om de onderneming in onze Ahold USA-gelederen te brengen. Door de overname van Stop Shop is Ahold de toonaangevende supermarktonderneming in het oosten van de Verenigde Staten geworden en een van de top-5 ketens op nationaal niveau. Daarnaast verschaften we ons door de overname ook de gelegenheid onze activiteiten in de VS optimaal te organiseren en mede als gevolg daarvan Project Compete te versnellen. Project Compete bestaat uit een aantal belangrijke samenwerkingsprogram ma's tussen onze Amerikaanse ketens onderling, die de winstgevendheid verbeteren en onze posities in de verschillende markten versterken. Behalve substantiële bijdragen aan de winst uit de bestaande activiteiten van Stop Shop, zullen de ontstane synergie- en schaalvergroting van Ahold USA nog aanzienlijke extra bijdragen opleveren. In Azië konden we vorig jaar eveneens opvallende voortgang boeken. Na de opening van ons regionale kantoor in Singapore eind 1995, heeft Ahold nu joint ventures met sterke lokale partners in Maleisië, Singapore, Thailand en China. Bovendien zijn we als technisch adviseur actief in Indonesië. Hoewel de winkels in elk land zorgvuldig afgestemd zijn op de lokale smaak en voorkeuren van de consument, wordt in de gehele regio een unieke eenduidige identiteit nagestreefd voor al onze supermarkten. Zij zullen onder de naam Tops in Azië eenzelfde uitstraling hebben. Daarnaast wordt voor Azië gewerkt aan de ontwikkeling van een discountketen onder de naam BI-LO. Deze winkels completeren de Tops-supermarkten. De eerste Tops-supermarkten en BI-LO-discountwinkels zijn inmiddels geopend en in de komende jaren zullen er nog vele volgen. Zowel onze bestaande als toekomstige Aziatische activiteiten zijn bedoeld om de groei van de onderneming in het volgende decennium zeker te stellen. We willen Ahold in positie brengen om te profiteren van de snelle econo mische groei in deze regio en de opkomst van een op kwaliteit en comfort ingestelde middenklasse, bestaande uit honderden miljoenen mensen. 9

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 13