kels wordt de proef gecombineerd met een klantenchipkaart en een zogenoemde 'pas-poort'. De zelfscannende klanten rekenen met hun chipkaart bij de pas-poort af, zonder tussenkomst van een caissière. Albert Heijn experimenteert verder met home shopping. Hierbij kunnen klanten thuis, op hun computer of TV, een supermarkt binnengaan en op het scherm boodschappen doen, die vervol gens worden bezorgd of klaargezet. Ook informatie over aanbiedingen, recep ten en speciale diensten kunnen rechtstreeks in de huiskamer worden gebracht. Onze Amerikaanse supermarkten bieden steeds vaker in-store cafés, waar klanten even kunnen uitblazen onder het genot van een maaltijd. De 'food courts' zijn al een begrip en bieden toegevoegde waarde. Zo rekenen we ook apotheek, bank, videotheek en foto-filmservice inmiddels tot de vaste elemen ten van de one-stopdienstverlening. Ook in onze Europese winkels vinden deze nieuwe diensten steeds meer ingang. In de 'international superstore' van Tops in Buffalo krijgen klanten kookles en voedingsadvies van gerenommeerde koks. Hier krijgt winkelen de dimensie van entertainment. Edwards Super Food Stores heeft in een groot aantal van zijn super markten electronische schapstickers aangebracht. Het systeem maakt het mogelijk prijsaanduidingen op de schappen centraal of lokaal met behulp van de computer op elk gewenst moment te veranderen. De vastgoedmaatschappijen van Ahold richten zich innoverend op alter natieve winkellocaties en winkeltypen. Daarbij anticiperen ze op de toenemende problemen van bereikbaarheid, mobiliteit en verkeerscongestie. Winkels onder de grond, op etages en bij luchthavens zijn, met name in Nederland, gereali seerd of in ontwikkeling. Nieuwe winkels kunnen bovendien worden gebouwd volgens een systeem met modules. Dat maakt het mogelijk inrichtingen eenvoudig te veranderen, complete afdelingen toe te voegen of te verwijderen en looprichtingen desgewenst te wijzigen. De kosten hiervoor zijn met dit type 36 Koninklijke Ahold Jaarverslag 1994

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 40