van de consument ingaan. Goede dienstverlening is bovendien de aangewezen weg om de loyaliteit van de klant te behouden. Ook de keus uit een breed assortiment is van groot belang. In de afgelopen jaren zijn duizenden nieuwe produkten toegevoegd aan het assortiment en talrijke andere gesaneerd. Dat laatste is nodig, want ruimte is schaars, met name in onze Nederlandse winkels. Maar ook in de Verenigde Staten wil de klant door de bomen het bos kunnen zien. Regelmatige saneringen in het assortiment zijn daarom noodzaak. Toch raken de schappen en vitrines iedere keer weer helemaal vol, hoe groot de winkel ook is. Een 'international store' van Tops biedt een keus uit zestigduizend artikelen; een grote Albert Heijn-winkel in Nederland voert twintigduizend produkten en een Mana in Tsjechië bevat nu al bijna vijfduizend produkten in een land waar vijfjaar geleden mensen iedere dag in de rij stonden om uit honderd produkten te kiezen. Om ruimte te winnen, verdwijnen minder gevraagde produkten en testen we momenteel mogelijkheden om standaardprodukten separaat beschikbaar te houden en ze uit het magazijn direct in de auto van de klant te plaatsen of thuis te bezorgen. Mede daardoor ontstaat plaats op het schap. Research en development zijn voor een retailer net zo belangrijk als voor een producent. Overal in ons concern gonst het van activiteiten en worden nieuwe vormen van dienstverlening ingevoerd of getest. Albert Heijn doet ervaring op met een korte en een lange winkelroute. Klanten die niet langdurig door een winkel willen lopen om een keuze uit een gigantisch aanbod te maken, kunnen de korte route volgen langs kant-en-klaar- maaltijden. In enige Albert Heijn-supermarkten bestaat de mogelijkheid om boodschappen zelf te scannen met een handscanner. Het apparaat produceert een bon waarmee de vaste klant aan een speciale kassa afrekent. In een van de win- Koninklijke Ahold Jaarverslag 1994 35

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 39