Wie geen tijd heeft, laat thuis bezorgen of gaat 's avonds laat boodschappen doen. Daarbij letten klanten scherp op prijzen en vragen onvoorwaardelijke kwaliteit. Bovendien eten ze vaker buiten de deur. De ene keer in een snackbar, de volgende keer in een restaurant. Tussendoor doen ze regelmatig een greep in de koelkast: het zogenoemde 'grazen'. Het gedrag van de klanten wordt bepaald door variërende stemmingen, vaak gestuurd door externe omstandigheden. Televisie heeft bijvoorbeeld grote invloed op het consumptiepatroon. Voor uitzendingen van belangrijke sport evenementen wordt specifiek ingeslagen. Een watersnood zoals Nederland begin 1995 meemaakte of een orkaandreiging in de Verenigde Staten zijn terstond van invloed op de verkopen. De consument is ook minder grijpbaar. Dat heeft een groot effect op het te voeren assortiment in de winkel. Vroeger konden we op grond van koop gedrag homogene groepen klanten onderscheiden. De groeiende onvoor spelbaarheid maakt zo'n onderscheid tegenwoordig veel lastiger. Klanten zullen niet meer zozeer als keurig ingedeelde doelgroepen, maar veel meer als in dividu moeten worden benaderd. En dat doen onze winkelketens. Door zich voortdurend te vernieuwen en tijdig aan te passen, dekken ze het steeds veranderende koopgedrag van de individuele klant in de volle breedte af. Op de concurrentie van buiten de branche, zoals fast-foodketens, cateringbedrijven en bezorgdiensten, wordt eveneens adequaat vooruitgelopen. Voor smakelijke pizza's, complete Chinese diners of een gereedstaande warme maaltijd tussen de middag kunnen klanten ook in onze supermarkten terecht. Nieuwe assorti menten en nieuwe diensten worden toegevoegd en de communicatie met de klant geïntensiveerd, zodat voorkeuren en wensen zo vroeg mogelijk worden gesignaleerd. Op die manier blijft de supermarkt de aangewezen plaats om in de huishoudelijke behoeften te voorzien. Hoe zo'n huishouden er ook uitziet, Koninklijke Ahold Jaarverslag 1994 31

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 35