Verwachting voor 1995 Naar verwachting zullen zowel de omzet als het bedrijfsresultaat in Nederland, overig Europa en de Verenigde Staten, uitgedrukt in lokale valuta, hoger zijn dan in 1994. Ook het geconsolideerde resultaat na belastingen zal in 1995 hoger zijn dan dat over het boekjaar 1994. Voor 1995 verwachten wij dat in Nederland sprake zal zijn van een geringe toename van de afzet in de voedings- en genotmiddelen bij een overigens beperkte toename van de prijzen. De volumegroei zal klein zijn. Bij Albert Heijn zal 1995 in het teken staan van verdere structuur- en organisatiewijzigingen, die behalve tot een verbeterde kostenstructuur, ook zullen leiden tot een efficiëntere goederenstroombeheersing en een optimale dienstverlening aan de klant. Veel aandacht zal uitgaan naar nieuwe, op de klant gerichte, initiatieven en diensten. Albert Heijn verwacht in 1995 opnieuw een hoger bedrijfsresultaat, waarbij de omzet en het marktaandeel verder zullen toenemen. Ook Speciaalzaken Ahold verwacht in 1995 een toename van de omzet en een stijging van het resultaat. Bij Grootverbruik Ahold zal zowel de omzet als het resultaat nagenoeg overeenkomen met die over het voorgaande jaar. Voor Levensmiddelen Industrie Ahold wordt voor 1995 een hoger resultaat voorzien. Schuitema verwacht een resultaat dat ongeveer gelijk is aan dat over 1994. Zowel in Portugal (Pingo Doce, Feira Nova) als in Tsjechië (Mana) zullen door groei van onze activiteiten de omzet en het resultaat verder toenemen. Voor 1995 verwachten wij dat de conjunctuur in de Verenigde Staten zich verder zal verbeteren. De mate waarin dit plaatsvindt zal per regio verschillen. Voor 1995 wordt een geringe stijging van de prijzen van voedings- en genotmiddelen verwacht. Dankzij toenemende samenwerking tussen onze ketens, eerder genomen efficiencymaatregelen en grondige reorganisaties die gepaard gingen met de versterking van winkelformules en de intro ductie van nieuwe marketingstrategieën, zijn wij in staat de concurrentie goed het hoofd te bieden en profijt te trekken uit de opleving in de economie. Onze Amerikaanse werkmaatschappijen verwachten voor 1995 een voortgaande omzetgroei en een verdere stijging van de resultaten. Met betrekking tot de bestaande activiteiten zullen de investeringen in materiële vaste activa in 1995 circa f 1.000 miljoen bedragen. Van dit bedrag wordt ongeveer f 550 miljoen besteed in Europa, voornamelijk in Nederland, en 300 miljoen in de Verenigde Staten. Daarnaast zal voor circa 75 miljoen aan lease verplichtingen worden aangegaan. Wij blijven streven naar uitbreiding van onze activiteiten door middel van het verwerven van, of het deelnemen in, kwalitatief hoogwaardige detailhandelsbedrijven in Europa en in Noord- Amerika. Daarnaast worden momenteel expansiemogelijkheden in Zuidoost-Azië bestudeerd. De interne groei kan worden gefinancierd uit middelen die via de cashflow beschikbaar komen. Voor eventuele grote acquisities zal, afhankelijk van de omvang, een beroep worden gedaan op externe financiering. Het negatieve rentesaldo zal nagenoeg gelijk zijn aan dat van 1994. Door winstinhouding zal het eigen vermogen toenemen, waarbij ook een verdere verbetering van de solvabiliteit wordt ver wacht. De consolidatie van Ahold Vastgoed per 1 januari 1995 heeft geen effect op de omvang van het resultaat en het vermogen, maar beïnvloedt wel de samenstelling daarvan. Een gevolg zal zijn een toename van het balanstotaal, hetgeen een gering negatief effect op de solvabiliteit zal hebben. Uitbreiding van het aantal vestigingen en eventuele uitbreiding van de winkelopeningstijden in Nederland kunnen tot nieuwe werkgelegenheid leiden. De noodzakelijke wijzigingen van structuur en organisatie die momenteel plaatsvinden bij een aantal van onze werkmaatschappijen, zullen daarentegen tot een daling van het aantal medewerkers leiden. Als gevolg daarvan zal het totale aantal medewerkers in 1995 in de Verenigde Staten en in Europa naar verwachting ongewijzigd blijven of dalen. Raad van Bestuur Zaandam, 29 maart 1995 28 Koninklijke Ahold Jaarverslag 1994

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 32