Afgesproken is dat Ahold en de bonden ernaar streven een regeling in stand te houden tot ten minste het jaar 2010, mits de hiervoor benodigde premie niet meer dan 3% van de loonsom bedraagt. Met de ondernemingsraden is veelvuldig en constructief overleg gevoerd over de consequenties van de organisatieverande ringen en structuuraanpassingen. De Centrale Ondernemingsraad voerde regelmatig overleg met de Raad van Bestuur over de strate gie van Ahold, met name waar het de Nederlandse werkmaatschap pijen betreft. In samenwerking met de Vereniging Ahold Hoger Personeel (VAHP) werd een onderzoek gestart naar vrouwen in management posities. In 1995 zullen de aanbevelingen op grond van dit onder zoek aan de Raad van Bestuur worden voorgelegd. Het vermogen van het AH Vaste Klanten Fonds, een spaar en beleggingsfonds voor klanten en medewerkers, bedroeg eind 1994 circa f 138 miljoen: een stijging van 41%. Het fonds belegt 50% van zijn vermogen in aandelen Ahold en 50% in rentedragende leningen aan Ahold. Eind december telde het fonds 55.000 deel nemers, onder wie 17.410 Ahold-medewerkers. Ahold heeft in het verslagjaar gebruik gemaakt van de nieuwe mogelijkheden die de wetgever biedt op het gebied van belastingvrij sparen. Duizenden medewerkers hebben hiervan ge profiteerd. Het belegd vermogen van het Pensioenfonds Ahold bedroeg eind 1994 f 1.367 miljoen. Aan het fonds namen 23.724 medewerkers deel, terwijl 4.188 gepensioneerden een door het fonds uitgekeerd pensioen ontvingen. Overig Europa - De Ahold-bedrijven in Portugal en Tsjechië hadden gemiddeld 7.849 medewerkers in dienst: een stijging van 27,4%. In beide landen groeide de werkgelegenheid als gevolg van de toevoeging van nieuwe winkels. Verenigde Staten - Bij Ahold USA bedroeg het gemiddelde aantal medewerkers 63.362: een stijging van 11,2%, voornamelijk als gevolg van de acquisitie van Red Food Stores en de opening van nieuwe winkels. Bij Red Food Stores verviel een groot aantal kantoorfuncties door de integratie in BI-LO. Door het stroomlijnen van de organi satie en het verhogen van de efficiency werd ook bij Edwards en Finast het aantal medewerkers sterk verminderd. Bij Edwards verlieten ongeveer achthonderd mensen het bedrijf vrijwillig. Zij kregen hiervoor een vergoeding aangeboden. Edwards besloot bovendien tot de sluiting van het distributiecentrum in Windsor Locks, hetgeen in 1995 zal leiden tot een verdere daling van het aantal medewerkers. De kosten van de gezondheidszorg stegen in 1994 opnieuw sterk. De Ahold-bedrijven hebben programma's ontwikkeld om de stijging van deze kosten te mitigeren. Door uitwisseling van op leidingsprogramma's tussen de ketens werd de kwaliteit verbeterd en konden de kosten worden teruggebracht. Veel jongeren doen in onze winkels hun eerste werkervarin gen op. Bij alle werkmaatschappijen zijn voor hen interne opleidin gen ontwikkeld. Ook oudere medewerkers, onder wie velen die als part-timer in dienst zijn, kunnen hun kennisniveau via interne scholing verhogen. In het afgelopen jaar kregen vele medewerkers prijzen of andere blijken van erkenning wegens hun bijzondere inzet. Eind 1994 waren 3.605 medewerkers in de Verenigde Staten aandeelhouder van Ahold via het speciaal voor hen ontwik kelde aandelenplan. Ahold heeft in 1994 talrijke activiteiten in de samenleving onder steund. In de lokale gemeenschappen waartoe onze bedrijven behoren, werd deelgenomen aan verschillende inzamelingen en acties voor goede doelen. In de Verenigde Staten zijn Ahold-mede werkers hier dikwijls op vrijwillige basis bij betrokken. Ook het management van de dochterondernemingen draagt bij. Corporate-sponsoractiviteiten waren mede gericht op kunstuitingen. In Nederland ondersteunde Ahold onder meer het Medewerkers en klanten in de nieuwe Giant tn York (PA). Ahold in de samenleving Koninklijke Ahold Jaarverslag 1994 21

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 25