Niet-geconsolideerde deelnemingen Concernactiviteiten L Het resultaat uit niet-geconsolideerde deelnemingen bedroeg in 1994 f36,5 miljoen (1993: f 41,4 miljoen). Deze daling wordt hoofd zakelijk veroorzaakt doordat in het resultaat over 1993 nagekomen resultaten over voorgaande jaren werden opgenomen. Ahold Vastgoed bv, dat zich bezighoudt met de ontwikkeling, exploitatie, huur en wederverhuur van winkels en winkelcentra in Nederland, behaalde een resultaat na belastingen van f26,6 miljoen (1993: f25,8 miljoen). De investeringen in bestaande en nieuwe projecten bedroegen in 1994 f 58,8 miljoen. Twaalf objecten werden verkocht voor een totale opbrengst van f 14,2 miljoen. Eind 1994 werd het totale bezit aan onroerend goed op de balans opgenomen voor een bedrag van f758 miljoen (1993: f733 miljoen). De actuele waarde op basis van herbouwwaarde bedraagt f892 miljoen. Het vinden en in exploitatie nemen van nieuwe locaties voor de Ahold-bedrijfsonderdelen behoudt de hoogste prioriteit. Daarbij wordt met succes samengewerkt met lokale overheden en andere partijen. Met ingang van 1 januari 1995 wordt Ahold Vastgoed in de consolidatie opgenomen. Het dividend uit de participaties in Argyll en Casino bedroeg in 1994 f7,7 miljoen (1993: f7,7 miljoen). De omzet van Luis Paez (50%), de Spaanse sherry-bodega, nam in 1994 verder toe. Het marktaandeel groeide aanzienlijk door de overname van Bodegas Internacionales. De veranderingsprocessen die bij nagenoeg alle werkmaatschappijen in gang zijn gezet om tot een efficiëntere en een op innovatie gerichte bedrijfsvoering te komen en zodoende de positie van deze bedrijven structureel te verbeteren, hebben ertoe geleid dat de werkgelegenheid bij Ahold onder druk is gekomen. Met name in winkels en kantoren zijn daardoor functies komen te vervallen. Daar staat tegenover dat banen ontstaan door opening van nieuwe winkels, uitbreiding van bestaande en toevoeging van andere vormen van dienstverlening. In de bestaande activiteiten zal de werkgelegenheid per saldo tijdelijk een dalende tendens vertonen. Het gemiddelde aantal medewerkers bij Ahold (Nederland, overig Europa en de Verenigde Staten) nam in 1994 toe tot 125.079 (1993: 117.176), voornamelijk als gevolg van de acquisities in de Verenigde Staten en Portugal. Onder invloed van de veranderingen is er in het verslagjaar een grotere nadruk gelegd op scholing en heroriëntatie op de nieuwe inhoud van functies. De kosten voor opleiding en scholing daalden echter door een verbeterde efficiency in de opleidingsprogramma's. In 1994 is ook begonnen met de herstructurering van het management-developmentbeleid. Het beleid wordt meer toegesneden op de toekomstige behoeften van onze internationaler opererende onderneming. Daarnaast vindt op concernniveau een betere coör dinatie plaats van opleidingen en het management-traineebeleid. Nederland -In Nederland bood Ahold werk aan gemiddeld 53.868 mensen, 0,3% minder dan in 1993. Verheugend was dat het ziekte verzuim afnam van 8,3% tot 7% (inclusief zwangerschap). Het verloop onder de medewerkers bleef laag. Het aantal nieuwe arbeidsongeschikte medewerkers was lager dan in 1993 (390 vs. 588). Om een evenredige arbeidsdeelname te bevorderen, is het aantal allochtonen dat Ahold in dienst heeft opnieuw toegenomen. De loonkosten zijn het afgelopen jaar opnieuw gestegen als uitvloeisel van eerder gemaakte CAO-afspraken. Ahold bereikte met de vakbonden overeenstemming over het voortbestaan van de VUT. Het marktaandeel van Luis Paez groeide aanzienlijk. 20 Koninklijke Ahold Jaarverslag 1994 Medewerkers

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 24