mnim De opleving van de economie en de daarmee gepaard gaande verandering in het koopgedrag, leidden in onze winkels tot een ver schuiving in de assortimentsmix. Er kwamen meer versprodukten en andere artikelen met toegevoegde waarde op de schappen. Vooral de afhaal- en andere kant-en-klaarmaaltijden bleken succes vol. Verder werd er meer nadruk gelegd op de ontwikkeling van de eigen merken, die behalve betere marges, ook meer mogelijkheden tot differentiatie bieden. Bij alle Ahold-dochters in de Verenigde Staten werd volop geëxperimenteerd met nieuwe winkelformaten en -formules, met als doel supermarkten zo goed mogelijk te laten voorzien in de behoeften van de lokale klant. De opgedane ervaringen zullen tevens leiden tot een zekere standaardisatie, waardoor aanmerkelijke kostenverlagingen mogelijk worden. Ondanks de komst van nieuwe concurrenten groeide de omzet van BI-LO met 5,1% tot 1.923 miljoen. Het bedrijfsresultaat nam echter slechts fractioneel toe als gevolg van de maatregelen die nodig waren om de toegenomen concurrentie te weerstaan. Verschillende bestaande winkels werden verbouwd en uitgebreid. De integratie van supermarktketen Red Food Stores in BI-LO werd in het voorjaar van 1995 voltooid. Dankzij de introductie van zowel de lage-prijsformule als de naam van BI-LO is de concurren tiekracht van de winkels sterk toegenomen. De omzet van Red Food Stores bedroeg 403 miljoen (37 weken). De bijdrage aan het bedrijfsresultaat was in 1994 nog gering. In het kader van de synergieactiviteiten werd bij BI-LO een datacenter ingericht dat de informatiestromen van alle Amerikaanse werkmaatschappijen beheert. Giant Food Stores kende opnieuw een zeer goed jaar. De omzet steeg met 11,3% tot 1.260 miljoen, voornamelijk door identieke groei in zowel de grote als de kleinere winkels. Het bedrijfsresultaat nam eveneens fors toe. In een aantal van zijn win kels verhoogde Giant de servicegraad door het aantrekken van bankkantoren en de introductie van kleine restaurantafdelingen. Aansluitend werd een nieuwe formule geïntroduceerd met ver schillende nieuwe services. Giant onderscheidt zich hiermee van de lokale concurrentie. Het lange-termijncontract met een externe distributieorganisatie werd verlengd. Finast zette een succesvol tegenoffensief in tegen de alternative formats1 in zijn marktgebied. Dankzij een uitgekiende marketingstrategie wist Finast zijn positie als leidende supermarkt keten in Cleveland uit te bouwen. Door opvallende prijsverlagingen in een deel van het assortiment en verbeterde service steeg de omzet met 6,7% tot 918 miljoen, terwijl ingrijpende kostenreduc ties voor een aanzienlijke toename van het bedrijfsresultaat zorgden. Kant-en-klare oosterse gerechten en vers fruit in het Tops International Super Center in Niagara Falls (NY). \X&U# De nieuwe supermarkt van BI-LO in Charlotte (NC). Koninklijke Ahold Jaarverslag 1994 17 Supermarkten

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 21