Activiteiten elders in Ahold heeft zijn positie in Portugal en Tsjechië in 1994 verder versterkt door zowel overnames als autonome groei. Het zoeken naar uitbreiding van de Europese activiteiten werd voortgezet. Ahold maakte begin 1995 het voorne men bekend detailhandelsactiviteiten in Polen te gaan ontplooien. De omzet in overig Europa steeg met 11,3% tot f 1.514 miljoen. Het bedrijfsresultaat groeide van f 60 tot f 90 miljoen. Deze aanzienlijke groei was voornamelijk te danken aan de zeer gunstige ontwikkelingen bij onze Portugese activiteiten en een ster ke daling van de aanloopverliezen in Tsjechië. Het totale aantal verkooppunten van Ahold in Europa buiten Nederland nam toe met tien tot 138. De totale verkoopoppervlakte groeide met 12,9% tot 144.000 m2. Jerónimo Martins Retail QMR), Ahold's joint venture in Portugal (51% Jerónimo Martins, 49% Ahold), boekte een omzet van f 1.398 miljoen. In lokale valuta betekende dit een stijging van 13,6%. Ook het bedrijfsresultaat nam aanzienlijk toe. Het marktaandeel steeg eveneens. JMR versterkte zijn positie door een hypermarkt te verwer ven, alsmede twee supermarkten nabij Lissabon. De hypermarkt (verkoopoppervlakte 7.000 m2) is ingepast in de bestaande JMR-keten Feira Nova en zal in 1995 volledig worden verbouwd. Ook werd een deelname (45%) verworven in een keten van vijf supermarkten en een cash carry op het eiland Madeira. Met enerzijds full-servicesupermarkten en anderzijds hyper- markten waar klanten 'en familie' hun inkopen doen, slaagt JMR erin een steeds fijnmaziger winkelnetwerk over de Portugese markt te leggen. Pingo Doce boekte in 1994 goede resultaten bij de verdere ontwik keling van het eigen merk. De formule van de Pingo Doce-winkels onderscheidt zich met name door het grote aanbod van vers artikelen, het kwalitatief uitstekende eigen merk en scherpe prijzen voor dagelijkse boodschappen. De distributiestructuur van Pingo Doce wordt vernieuwd, waardoor de winkels efficiënter bevoorraad worden. Om de klantenbinding te verbeteren legt de supermarktketen veel nadruk op de promotie van zijn lage prijzen. Pingo Doce heeft in 1994 verschillende van zijn supermarkten opnieuw ingericht, waarbij drie grotere winkels werden verbouwd tot Feira Nova mini-hypermarkten. Europa Nederland Overig Europa Verenigde Staten Portugal Vjj»? De hypermarkten van Feira Nova verbeterden hun sterke marktposities. 10 Koninklijke Ahold Jaarverslag 1994 OMZETAANDEEl 5,2 CHEMIE SEBUIHIE

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 14