Op verschillende plaatsen in het land experimenteert Albert Heijn met nieuwe vormen van dienstverlening. Het bedrijf streeft ernaar zijn klanten op elk gewenst moment van dienst te zijn en aldus 'dè huishoudelijke dienstverlener van Nederland' te worden. Zo test Albert Heijn bijvoorbeeld de belangstelling voor avondwinkels, neemt proeven met een combinatie van klantenkaart en zelfscan- ning, en innoveert op het gebied van winkelinrichting, waarbij onder andere lange en korte winkelroutes zijn ontwikkeld. Daarnaast is in een aantal winkels gestart met de verkoop van niet-receptgebonden geneesmiddelen. Verder neemt Albert Heijn proeven met het thuisbezorgen van boodschappen en test nieuwe interactieve, electronische dienstverlening via telecommunicatie. In het najaar introduceerde Albert Heijn, samen met enige andere ondernemingen, de 'Air iMiles'-promotie, waarbij klanten kunnen sparen voor vliegreizen, dagtochtjes en vakantiearrange menten. Eind 1994 telde het spaarprogramma al anderhalf miljoen deelnemers. De omzet van Speciaalzaken Ahold (Gall Gall, Etos, De Tuinen, Jamin, Pragmacare, Ter Huurne) steeg van f 1.012 miljoen tot f 1.075 miljoen (inclusief omzet aan franchisenemers). De groei kwam voor een belangrijk deel uit de uitbreiding van de franchise- organisaties bij Etos en Gall Gall. Franchising zal in de komende jaren nog meer nadruk krijgen. Gall Gall, Etos, Jamin en De Tuinen wisten alle vier hun marktaandeel te vergroten. Bij Jamin werd begonnen met de ont wikkeling van een nieuwe formule, die voor een duidelijke en her kenbare positionering in de markt zal zorgen. De SpA-ketens hebben in 1994 hun speciaalzakenkarakter verder versterkt door de formules aan te scherpen. Tevens zijn verantwoordelijkheden en bevoegdheden zoveel mogelijk gedele geerd naar het lokale winkelmanagement om adequaat te kunnen reageren op ontwikkelingen in lokale markten. Eind 1994 exploi teerde SpA 916 verkooppunten, inclusief 258 franchisevestigingen. In het verslagjaar werd besloten de drogisterijen van Etos België te sluiten wegens onvoldoende rendement. De sluiting van de winkels zal medio 1995 voltooid zijn. De slijterijketen Gall Gall behaalde een omzet van f404 miljoen (inclusief omzet aan franchisenemers), een geringe stijging ten opzichte van 1993. Medio 1994 werd een keten van tien slijterijen overgenomen. Het aantal franchisevestigingen nam verder toe. Het bedrijfsresultaat steeg licht. Etos (drogisterijen) kende opnieuw een goed jaar. De omzet (inclusief omzet aan franchisenemers) steeg met 9,4% tot f 278 miljoen, terwijl ook het resultaat aanzienlijk toenam. De groei was grotendeels te danken aan de toename van het aantal franchisevesti gingen. Etos ontwikkelde in 1994 een nieuw winkelbeeld, dat momenteel wordt getest. Zes filialen werden overgedragen aan zelf standige ondernemers. Etos wist zijn positie in de lokale markten te verbeteren, onder meer door sterke promotie van het eigen merk en het intensiveren van de communicatie met de klanten. De herstruc turering van de centrale inkoop leidde tot betere inkoopcondities en verlaging van de voorraden. Voor maar een paar pcgeb heb je t weer lekker warm. Voormar Clltiuirp-Vrt» hèbje twwr lekker warm. De SpA-ketens versterkten in 1994 hun speciaal- zakenkarakter. Van boven naar beneden: Gall Gall in Heemstede, Etos en Jamin in Leidschendam. Speciaalzaken Koninklijke Ahold Jaarverslag 1994 7

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 11