De Raad van Bestuur: v. I. n. r. E.S. Moerk, R. Zwartendijk drs. C.H. van der Hoeven 'president F.I. Ahlqvist en drs. Rjf. van Dun verdubbelen, met name uitgedrukt in het resultaat na belastingen. Ongeveer tweederde van de groei dient te komen uit bestaande acti viteiten, waarin we de afgelopen jaren al belangrijk hebben geïnves teerd. De gehele cash flow van de onderneming is voor deze verdere significante interne groei beschikbaar. Eenderde van de voorgeno men groei dient in de komende jaren uit acquisities en nieuwe joint ventures te komen. Daarbij zal onze toegevoegde waarde tot verdere resultaatverbetering kunnen leiden. We zijn verheugd dat we in dit kader onlangs de voorgenomen acquisitie van Red Food Stores in de Verenigde Staten hebben kunnen aankondigen. Ahold bestudeert regelmatig de mogelijkheden van overna mes en joint ventures in de Verenigde Staten, Europa en, voor de iets langere termijn, in groeimarkten als Zuidoost-Azië. Succes komt echter met op commando. Er moet voldaan worden aan stringente voorwaarden die we intern hebben vastgesteld. Een goed voorbeeld van een geslaagde acquisitie is die van Tops in 1991. Elet groeipoten tieel van deze dochter wordt momenteel met een hoge mate van creativiteit door het lokale management gerealiseerd. Onze Portugese joint venture van eind 1992 met Jerónimo Martins, waarbij Ahold mede-eigenaar werd van de supermarktketen Pingo Doce, illustreert een goed partnership. In het afgelopen jaar is deze joint venture door verdere acquisities uitgegroeid tot een van de grootste foodretailbedrijven in Portugal. Naast in 1993 nieuw aangekochte supermarkten maken nu ook 3 grote hypermarkten deel uit van de joint venture. In 1994 verwachten wij een verdere toe name van de resultaten van de Portugese activiteiten. Onze groei in de komende jaren zal worden gestimuleerd door talrijke technologische en operationele innovaties, enerzijds gericht op kostenverlaging en efficiency-verbetering, anderzijds op het creëren van verdere toegevoegde waarde. Deze nieuwe ontwikke lingen zullen ook voor de klant duidelijk zichtbaar worden. Innovatie wordt door Ahold gezien als een wezenlijke voorwaarde voor het realiseren van de groeidoelstellingen en als een waardevolle factor waarmee we ons onderscheiden van de concurrentie. De 120.000 medewerkers verdienen grote waardering voor de wijze waarop ze aan het behalen van de doelstellingen bijdragen. Zij staan aan de basis van de prestatie van Ahold. Zonder hun inzet en betrok kenheid zou het bedrijf zijn huidige positie niet hebben bereikt en ook de toekomst niet zo positief tegemoet kunnen zien. De Ahold-dochterondernemingen, die vanuit onze bestuur lijke visie van decentralisatie alle autonoom zijn en verantwoordelijk voor hun eigen resultaat, blijken steeds meer door samenwerking op vrijwillige basis voordelen te kunnen realiseren. Kennis en ervaring in de onderneming worden vaker onderling uitgewisseld. In de scherp concurrerende markten kan zo'n vorm van interne, en gaan deweg ook extern toegepaste, samenwerking iets extra's bieden. Mits goed benut, kan schaalgrootte duidelijke voordelen opleveren. Hierover gaat in dit jaarverslag onze speciale beschouwing op de pagina's 30 tot en met 37, die u bovendien wat meer inzicht geeft in de cultuur van Ahold. De onderneming ziet in een niet gemakkelijk economisch klimaat goede kansen voor verdere groei en toename van de winst. Uw ver trouwen maakt het ons mogelijk de ingeslagen koers vast te houden en de doelstellingen voor de komende jaren te realiseren. Voor dit vertrouwen zijn we u erkentelijk. Namens de Raad van Bestuur Drs. C.H. van President Koninklijke Ahold Jaarverslag 1993 3

Jaarverslagen | 1993 | | pagina 7