seerde produkten te identificeren. Schaalgrootte kan vervolgens besparingen op de kostprijs van het produkt, de verpakking en het transport opleveren. Fabrikanten die met AMS een synergiemarketingcontract hebben, worden ondersteund bij de ontwikkeling van hun produkten en verpakkingen en maken gebruik van de uitgebreide kennis die de retailpartners bezitten. Hoewel de Europese samenwerking met leveranciers zeker op gang is gekomen, staat deze eigenlijk toch nog in de kinderschoenen. De fabrikan ten zitten veelal vast aan de structuren van hun landenorganisaties, waar door het nationale denken maar langzaam vervangen wordt door een Europese benadering. De kennis van het gedrag en de voorkeuren van onze klanten wordt de komende jaren nog verdiept. De klantenkaart en elektro nische betaalsystemen zullen daarbij voor verdere versnelling zorgen en zijn ook hoogst interessant voor leveranciers. Deze ontwikkelingen kunnen Europees gezien op termijn leiden tot onderling nauwere relaties tussen detailhandelsbedrijf en fabrikant. De nadruk zal dan worden verlegd van in- en verkoopsuccessen naar continuïteit van de relatie, een vorm van synergie tussen marktpartijen met hun focus op de consument. Ahold voorziet dat de talrijke activiteiten, waarvan wij u slechts een klein overzicht gaven, het concern als geheel ten goede zullen komen. Overbodige kosten zullen erdoor verdwijnen. Daarom gaat Ahold door op de ingezette weg. Intern enthousiasme, gesteund door technologische innovaties, stimu leert de voortgang. Aangemoedigd door het Ahold-management is samen werking in de onderneming overal in ontwikkeling, zonder dat inbreuk gemaakt wordt op de zelfstandigheid van de bedrijfsonderdelen. De komen de vijfjaar zal hiermee belangrijk voordeel kunnen worden behaald. Koninklijke Ahold Jaarverslag 1993 37

Jaarverslagen | 1993 | | pagina 41