van 'on line'-aankoopgegevens en kennis van het koopgedrag van de consu ment. Ook 'just in time'-leveranties worden hiermee realiteit en voorkomen kostbare voorraadvorming. ECR (Efficient Consumer Response), een initiatief om overbodige kosten uit de logistieke keten tussen fabrikanten en retailers te snijden, zal tot bloei kunnen komen als tussen hen daadwerkelijk synergie ontstaat, gebaseerd op vertrouwen en inzet. Ahold-dochters zijn actief op het gebied van ECR. Albert Heijn werkt in Nederland al jaren samen met leveranciers. Met de introductie van een compleet nieuw logistiek concept, dat vooruitziend genoemd mag worden, krijgt deze samenwerking stap voor stap een extra dimensie. Dankzij on-line verbindingen met de AH-winkels zullen leveran ciers uiteindelijk hun logistieke- en produktieplanning kunnen afstemmen op het werkelijke afzetverloop in de supermarkten. Ook Amerikaanse doch ters van Ahold boeken hiermee met enige van hun leveranciers opmerkelij ke vooruitgang. Zo worden momenteel bijvoorbeeld verschillende artikelen met een lage omloopsnelheid uit het produktassortiment gehaald, waardoor artikelen met een hoge omloopsnelheid meer ruimte en kansen krijgen. In Europees verband houdt Ahold zich bezig met het behalen van voorde len uit de samenwerking met andere detailhandelsbedrijven. In Associated Marketing Services (AMS), werken partners uit tien Europese landen samen. Ook het Portugese Jerónimo Martins Retail, waarvan Ahold mede eigenaar is, maakt deel uit van deze groep. Ahold, Casino en Argyll zijn daarnaast via de European Retail Alliance (ERA) met elkaar verbonden en profiteren van de informatie-uitwisseling. Een belangrijke troef in het streven naar synergie is de collectieve ken nis bij de AMS-partners van de Europese regionale markten. Door die ken nis te bundelen zijn de partners in staat mogelijkheden voor gestandaardi- 36 Koninklijke Ahold Jaarverslag 1993

Jaarverslagen | 1993 | | pagina 40