Heijn heeft een grote kennis inzake het efficiënt gebruik van vierkante meters. Ruimte is nu eenmaal schaars in Nederland. Dat geldt zeker ook voor winkelruimte. In de Verenigde Staten wordt pas de laatste tijd ingezien dat beter omgaan met de vierkante meter hogere rendementen biedt en goedkoper werkt. Overdracht van kennis en ervaring op dit gebied ligt dus voor de hand en komt op gang. Om de commerciële strategieën van de verschillende supermarktfor mules te kunnen vergelijken en te beoordelen, is een begin gemaakt met internationaal consumentenonderzoek voor alle Ahold-supermarktketens in de Verenigde Staten en Nederland. De resultaten hiervan bieden de lokale managementteams houvast bij de verdere optimalisering van hun markt benaderingen. Het bij het Nederlandse Ahold-produktiebedrijf Albro ontwikkelde Bakgemak-procédé is ook een goed voorbeeld. Bij deze methode worden halffabrikaten in de broodhereiding gerezen en wel ingevroren. De berei dingstijd van bake-offbrood in de winkels wordt hierdoor teruggebracht. Dit procédé is in licentie genomen door leveranciers van onze Amerikaanse dochters BI-LO en Finast. De vinding zal het aantal winkelproduktie-uren van de broodafdelingen in onze Amerikaanse supermarkten terugbrengen, terwijl de klant op ieder moment van de dag versgebakken brood heeft. SAMENWERKING MET LEVERANCIERS Het gedrag van de consument is voortdurend aan verandering onderhevig. Klanten zijn individualistischer en moeilijker voorspelbaar. In het gevecht om de aandacht van de consument biedt afstemming tussen retailer en fabrikant waardevolle synergiemogelijkheden. Bundeling van krachten zal leiden tot betere resultaten voor beide partijen. Ahold USA maakt hiermee vorderingen. Dankzij scanningkassa's en geavanceerde informatiesystemen zullen alom efficiency-verbeteringen optreden, gebaseerd op uitwisseling Koninklijke Ahold Jaarverslag 1993 35

Jaarverslagen | 1993 | | pagina 39