De verborgen kracht van Ahold: e levensmiddelendistributie ondergaat momenteel ingrij pende wijzigingen. Concentratie en internationalisering in detailhandel en industrie zijn in volle gang. Om ook in de toekomst met onze winkelketens vooraanstaand te zijn en door de consument geprefereerd, moet hierop alert worden ingespeeld. De lange-termijndoelstellingen van Ahold en zijn doch ters richten zich naast groei, onder meer op verbetering van de dienstverle ning aan de klant en op verdere verlaging van de kosten. Maar het is vooral de interne samenwerking tussen autonoom opererende bedrijfsonderdelen, nu veelal nog onzichtbaar voor de buitenwereld, die de onderneming in de toekomst sterker zal doen zijn dan de som der delen. Op verschillende plaatsen in de organisatie wordt tussen de dochters van Ahold uitwisseling van kennis en ervaring in praktijk gebracht. Aanwezige kennis wordt gemobiliseerd en managers plegen op eigen initiatief overleg om nieuwe projecten voor samenwerking te ontwikkelen. De efficiency van bestaande activiteiten kan op die manier worden verbeterd en het wiel hoeft niet voor elke situatie opnieuw te worden uitgevonden. Op deze pagina's schetsen we hoe uit dergelijke samenwerking langzaam maar zeker voordeel aan het ontstaan is. De eerste vruchten worden nu geplukt en zullen in de toekomst ongetwijfeld talrijker worden. INTERNE SAMENWERKING Ahold is een gedecentraliseerde onderneming. Het management van de werkmaatschappijen is verantwoordelijk voor het eigen resultaat, maar dat betekent niet dat het overal alleen voor staat. Samenwerking tussen de ver schillende bedrijfsonderdelen om tot optimalisatie van het totale resultaat te komen wordt gebruikelijker. De voordelen die ontstaan doen daarbij geen afbreuk aan het principe van zelfstandigheid. 30 Koninklijke Ahold Jaarverslag 1993

Jaarverslagen | 1993 | | pagina 34