Verwachtingen voor 1994 Naar verwachting zullen zowel de omzet als het bedrijfsresultaat in Nederland, overig Europa en de Verenigde Staten, uitgedrukt in lokale valuta, hoger zijn dan in 1993. Ook het geconsolideerde resultaat na belastingen zal in 1994 hoger zijn dan dat over het boekjaar 1993. In Nederland zal in 1994, als gevolg van een naar verwach ting lage inflatie en een beperkte groei van het volume, de totale afzetmarkt voor voedings- en genotmiddelen slechts in geringe mate toenemen. Albert Heijn verwacht in 1994 een verdere groei van de omzet en het marktaandeel. Het doorvoeren van ingrijpende effi- ciency-verhogende maatregelen op het terrein van de goederen- stroombeheersing zal, naast toegenomen dienstverlening aan de klant, een verbetering van de kostenstructuur tot gevolg hebben. Voorts wordt verder gewerkt aan activiteiten van toegevoegde waar de. Bij Albert Heijn wordt voor 1994 opnieuw een hoger resultaat verwacht. Bij Speciaalzaken Ahold zal zowel de omzet als het resul taat hoger zijn dan in het voorgaande boekjaar. Grootverbruik Ahold verwacht een geringe omzetstijging en een bescheiden verbetering van het resultaat. Voor Levensmiddelenindustrie Ahold wordt voor 1994 een hoger resultaat voorzien. Schuitema verwacht een resultaat dat ongeveer gelijk is aan dat over 1993. Zowel in Portugal (Pingo Doce, Feira Nova) als in Tsjechië (Mana) zullen door groei van onze activiteiten de omzet en het resultaat verder toenemen. In de Verenigde Staten wordt in 1994 een voortgaand herstel van de conjunctuur voorzien. Dit herstel vindt overigens niet in al onze werkgebieden in gelijke mate plaats. Voor 1994 wordt een geringe stijging van de prijzen verwacht. De concurrentie zal naar verwachting verder toenemen. Mede door het hoge investerings niveau in de afgelopen jaren zijn onze Amerikaanse bedrijven goed voorbereid om profijt te trekken uit het aantrekken van de economie. De bij Edwards doorgevoerde formulewijziging zal in 1994 tot ver betering van het resultaat leiden. Voor 1994 wordt voor onze Amerikaanse activiteiten een voortgaande omzetgroei verwacht, waarbij het bedrijfsresultaat hoger zal zijn dan dat over 1993. Met betrekking tot de bestaande activiteiten zullen de investeringen in materiële vaste activa in 1994 circa f900 miljoen bedragen. Van dit bedrag wordt ongeveer f 500 miljoen besteed in Europa, voorna melijk in Nederland, en 200 miljoen in de Verenigde Staten. Daarnaast zal voor circa 100 miljoen leaseverplichtingen worden aangegaan. Wij blijven streven naar uitbreiding van onze activiteiten door middel van het verwerven van, of het deelnemen in, kwalitatief hoogwaardige detailhandelsbedrijven in Europa en in de Verenigde Staten. De interne groei kan worden gefinancierd uit via de cash flow beschikbaar komende middelen; voor eventuele acquisities zal, afhankelijk van de omvang, een beroep worden gedaan op externe financiering. Het negatieve rentesaldo zal, als gevolg van het hoge investe ringsniveau en het doorwerken van de consolidatie van acquisities, ongeveer overeenkomen met dat van 1993. Door winstinhouding zal het eigen vermogen toenemen, waarbij ook een verdere verbetering van de solvabiliteit wordt verwacht. Door uitbreiding van het aantal vestigingen enerzijds, en door maatregelen ter verbetering van de efficiency van de goederen stroom anderzijds, zal het totale aantal medewerkers in 1994 per saldo nagenoeg ongewijzigd blijven. Raad van Bestuur Zaandam, 31 maart 1994 28 Koninklijke Ahold Jaarverslag 1993

Jaarverslagen | 1993 | | pagina 32