De 'every day low price'-formule van Giant biedt een breed en kwalitatief uit stekend assortment levensmiddelen tegen de laagst mogelijke prijs. Giant Food Stores Giant Food Stores slaagde er in 1993 wederom in een aanzienlijke groei te realiseren. De omzet steeg met 6,0% tot 1.133 miljoen en het bedrijfsresultaat nam fors toe. De toename was voor een belang rijk deel te danken aan een sterke identieke groei van de bestaande supermarkten. De 'every day low price'-formule van Giant, waarbij een breed en kwalitatief uitstekend assortiment levensmiddelen tegen de laagst mogelijke prijzen wordt aangeboden, bleek ook in 1993 uiterst doeltreffend. In de tweede helft van 1993 herstructureerde Giant de organisatie van zijn winkels en stroomlijnde de onderlinge communi catie, waarbij op winkelniveau meer verantwoordelijkheid is neerge legd. Het succes in 1993 werd sterk gestimuleerd door onder meer de benadrukking van eigen-merkprodukten, de op de consument gerichte activiteiten en de doeltreffende televisiereclame, die de klant duidelijk aanspreekt en van Giant een merknaam heeft gemaakt. Giant opende in 1993 2 nieuwe winkels, verbouwde er 2 en sloot er 1. Het totaal kwam daarmee op 58. Finast Finast kende een moeilijk jaar als gevolg van de prijzenslag die door de 'alternative formats' in Cleveland werd ontketend. Toch nam de omzet met 5,9% toe van 812 miljoen tot 860 miljoen. Het bedrijfsresultaat was echter lager dan in 1992. Finast slaagde er niet temin in zijn leidende positie ten opzichte van andere supermarkt ketens te versterken. De toegenomen concurrentie leidde bij Finast tot verschil lende maatregelen op het gebied van de lokale marketing, waaronder het verlagen van de prijzen, hetgeen de brutomarge onder druk bracht. Omdat Finast tegelijkertijd de kosten drastisch verlaagde en verbeteringen in de winkels aanbracht, bleek men toch in staat de klanten aan zich te binden. Finast heeft inmiddels aanvullende maatregelen genomen om de doelmatigheid verder te verbeteren. Verwacht wordt dat deze maat regelen de resultaten in 1994 op positieve wijze zullen beïnvloeden. Het totale aantal winkels bleef gelijk op 44. Edwards Edwards Super Food Stores (voorheen Finast East) had vooral in de eerste helft van 1993 onverminderd te lijden van de verzwakte economie in zijn werkgebieden. De omzet bleef met 1.298 miljoen nagenoeg gelijk aan die over 1992. Het bedrijfsresultaat was negatief en aanzienlijk lager dan in 1992, vooral als gevolg van de herstructu reringskosten. Om het prijsimago te verbeteren werd besloten de Finast- supermarkten om te bouwen tot Edwards Super Food Stores en de succesvolle 'every day low price'-formule van Giant te introduceren. Daarnaast werden ingrijpende kostenreducties doorgevoerd op velerlei gebied en is onder meer het aantal arbeidsplaatsen terugge bracht. In korte tijd werden ruim 40 supermarkten omgebouwd tot Edwards-winkels, hetgeen mede door middel van een televisierecla mecampagne met succes aan de klant werd gecommuniceerd. In 14 kleinere winkels is de Finast-formule gehandhaafd. De eerste resul taten van de ombouw zijn positief. Verwacht wordt dat de effecten in de loop van 1994 zichtbaar zullen zijn. Het aantal supermarkten bedroeg eind 1993 74, waarvan 60 Edwards Super Food Stores en 14 kleinere Finast-supermarkten. Koninklijke Ahold Jaarverslag 1993 1 9

Jaarverslagen | 1993 | | pagina 23