Grootverbruik Ahold levert aan bedrijfs restaurants en andere groo tverbruikers Het nieuwe winkelbeeld vanjamin Het aantal franchisevestigingen steeg met 19 tot 45. Het totale aantal Gall Gall-winkels bedroeg eind 1993 369. De omzet van Pragmacare (farmaceutische activiteiten) nam opnieuw toe. Het bedrijfsresultaat daalde licht. Voor Etos (drogisterijen) in Nederland was 1993 een uitstekend jaar. De omzet steeg met 6,2% tot f 254 miljoen. Het resultaat nam aan zienlijk toe dankzij de hogere omzet en kostenreducties. De Etos- formule werd verder verbeterd. Onderdeel hiervan was de herintro ductie van een groot aantal eigen merken. De franchiseorganisatie van Etos kende opnieuw een krachtige groei. Elf filialen werden overgedragen aan zelfstandige ondernemers. Mede daardoor liep het aantal eigen filialen terug van 146 tot 133. Het totale aantal win kels (inclusief franchisevestigingen) groeide met 14 en kwam daar mee op 194. Etos België vergrootte zijn omzet tot f 23 miljoen (1992: f 22 mil joen). Ook het bedrijfsresultaat verbeterde, maar was nog licht nega tief. Het aantal winkels bedroeg eind 1993 24. De omzet van De Tuinen (gezondheidsdrogisterijen) groeide met 47,8% tot f25 miljoen. Door met de expansie samenhangende kos ten stond het resultaat onder druk. In het verslagjaar werd de expan sie volgens plan voortgezet. Er werden 10 nieuwe filialen in Nederland geopend en 1 in België, waarmee het totaal op 27 kwam. Het aantal vestigingen zal in de komende jaren worden verdubbeld. In 1994 start De Tuinen tevens met franchising. In het eerste jaar onder Ahold-vlag bedroeg de omzet van zoetwa- renketen Jamin f 125 miljoen: nagenoeg gelijk aan die in 1992. Mede als gevolg van integratiekosten nam het resultaat enigszins af. Door expansie, kostenverlagingen en aanpassingen van de formule zal Jamin in 1994 naar verwachting weer groei kunnen realiseren. Eind 1993 bedroeg het aantal winkels 252, waaronder 103 fran chisevestigingen. Omzet en bedrijfsresultaat van Ter Huurne (grenswinkels) namen ook in 1993 fors toe. Als gevolg van de overname van de supermarkt 'Ludwig aus Venlo' wordt verdere substantiële verbetering voorzien. Net als Ter Huurne richt ook Ludwig zich vooral op Duitse consu menten. Grootverbruik Ahold (GVA) De omzet aan derden van Grootverbruik Ahold bedroeg f 643 mil joen: een lichte daling ten opzichte van 1992, als gevolg van het afstoten van niet-renderende activiteiten. Het bedrijfsresultaat ver beterde, hetgeen leidde tot een geringe positieve bijdrage aan het Ahold-bedrijfsresultaat. De integratie van logistiek en administratie werd begin 1993 afgerond en heeft tot een structurele verbetering van de bedrijfsvoe ring geleid. In 1994 zal ook de integratie van de commerciële activi teiten worden voltooid. GVA zal de bestaande marktbenadering, de levering aan institutionele klanten van een volledig pakket aan levensmiddelen en non-foodartikelen, blijven ontwikkelen. Als gevolg van de verdere integratie zal GVA beter kunnen inspelen op de behoeften van de verschillende segmenten van de grootverbruikmarkt. De kennis en ervaring op het terrein van de institutionele markt, de horeca en de bedrijfsrestauratieve- en cateringmarkt is nu voor iedere klant beschikbaar en op elk gewenst moment inzetbaar. In toenemende mate, en zeker voor grote professionele cateringbedrijven in Nederland, bewijst GVA als partner in de bedrijfsvoering te kunnen optreden. 8 Koninklijke Ahold Jaarverslag 1993

Jaarverslagen | 1993 | | pagina 12