Et os, Leidschendam Het nieuwe regionale distributiecentrum van Albert Heijn in Zaandam 46 winkels uitgebreid of gemoderniseerd. Het totale aantal AH-ves- tigingen bedroeg eind 1993 612; de gezamenlijke verkoopoppervlakte 565.082 m2. Voortgaande veranderingen in het consumentengedrag heb ben geleid tot de ontwikkeling en implementatie van een nieuwe strategie bij Albert Heijn. De organisatie wordt in de komende jaren ingrijpend aangepast, zodat er sneller en flexibeler gereageerd kan worden op de wensen van de consument. Onderdeel van de nieuwe strategie vormt het distributiesysteem 'Vandaag Voor Morgen', dat in 1993 van start is gegaan. Het systeem voorziet in het afleveren van winkelbestellingen binnen 18 uur, gebaseerd op actuele verkoopge gevens. Op die manier is Albert Heijn in staat zijn klanten nog beter van dienst te zijn. De frequentere leveringen stellen de winkels bovendien in staat hun voorraden zo klein mogelijk te houden. Het begin november geopende en ruim 46.000 m2 metende regionale distributiecentrum in Zaandam vormt een belangrijke schakel in het nieuwe distributiesysteem. In dit centrum zijn de dis tributieactiviteiten voor de AH-winkels in het noordwesten van Nederland samengebracht. Het combineren van de verschillende goederenstromen resulteert in efficiëntere bevoorrading van de supermarkten. Het regionale distributiecentrum in Zwolle zal in 1994, na een ingrijpende verbouwing, eveneens starten met het com bineren van goederenstromen. Het is de bedoeling dat alle AH- winkels in de loop van 1995 volgens het nieuwe systeem worden bevoorraad. In zijn streven de klant zo goed mogelijk van dienst te zijn, investeert Albert Heijn ruimschoots in de ontwikkeling van techno logische hulpmiddelen. De verdere invoering van scanning in alle winkels heeft daarbij hoge prioriteit. In het boekjaar ging voorts een proef van start met zelfscanning, een systeem waarbij klanten al win kelend hun kassabon samenstellen. Zelfscanning is bedoeld als nieuwe service aan de vaste klant en als eerste aanzet om de wacht tijden bij de kassa's te bekorten. Verder experimenteert Albert Heijn met een chipkaart waarmee klanten zowel elektronisch kunnen betalen als elektronisch zegels kunnen sparen. In het verslagjaar werden bij Albert Heijn talrijke nieuwe produkten ingevoerd, afgestemd op de veranderende behoeften van de consu ment. De versafdelingen krijgen steeds meer aandacht, terwijl de positie van het eigen merk verder werd versterkt. Voor de op de consument gerichte reclame maakte Albert Heijn met veel succes voor het eerst weer gebruik van het medium televisie. Het AH Vaste Klanten Fonds, een spaar- en beleggings fonds voor klanten en medewerkers, telde eind december bijna 50.000 deelnemers. Het fondsvermogen bedroeg eind 1993 circa f 100 miljoen. Het fonds belegt 50% van zijn vermogen in aandelen Ahold en 50% in rentedragende leningen aan Ahold. Het AH Vaste Klanten honds draagt bij aan een betere klantenbinding en grotere verbondenheid van de medewerkers met de onderneming. Albert Heijn heeft een miljoen klanten die zegels kopen bij het boodschap pen doen en op deze manier sparen. Speciaalzaken Ahold (SpA) De omzet van Speciaalzaken Ahold (Gall Gall, Etos, De Tuinen, Jamin, Pragmacare, Ter Huurne) steeg van f 842 miljoen tot f 1.012 miljoen (inclusief de omzet aan franchisenemers). Deze stijging was voor een belangrijk deel te danken aan de toevoeging van de 261 winkels tellende zoetwarenketen Jamin Winkelbedrijf bv, die begin 1993 door Ahold werd overgenomen en sindsdien deel uitmaakt van de SpA-groep. Ook de toename van het aantal franchisenemers bij de SpA-ketens droeg bij. Het resultaat van de groep nam eveneens aanmerkelijk toe. In een groeiende markt vergrootten Etos en De Tuinen hun marktaandeel. De marktaandelen van Gall Gall en Jamm bleven stabiel in een krimpende markt. Eind 1993 exploiteerde SpA 876 winkels. De omzet van slijterijketen Gall Gall bleef met f400 miljoen nagenoeg gelijk. Het marktaandeel stabiliseerde zich. Het bedrijfs resultaat daalde licht als gevolg van de zwakke marktomstandigheden. Koninklijke Ahold Jaarverslag 1993 7

Jaarverslagen | 1993 | | pagina 11