het bestelproces. Begin en eind van de logistieke keten kunnen via EDI (Elec tronic Data Interchange)het gestandaardiseerde berichtenverkeer tussen com puters, rechtstreeks met elkaar worden verbonden, zonder tussenstations en vertaalslagen. Hierdoor zijn kleinere voorraadposities mogelijk. In de ideale situatie kan de leverancier, daartoe in staat gesteld door de detaillist, van minuut tot minuut bijhouden hoeveel ervan zijn produkt in de winkels wordt verkocht. Als gevolg daarvan kan hij sneller reageren op wensen van klanten. Op grond van de rechtstreekse informatie is de leverancier tevens in staat zijn produktie beter te plannen, zodat ook zijn produktiviteit en winstgevendheid omhoog gaan. Bestellingen zullen sneller, frequenter en betrouwbaarder geleverd kun nen worden, waardoor de noodzaak vervalt om op verschillende plaatsen in de keten grote voorraden te houden. En hoe kleiner de voorraden, hoe groter de kostenbesparingen bij de detaillist. De directe afstemming van produktie en distributie op de vraag van de klant maakt het mogelijk om volgens het principe van 'just in time' te leveren. Dat wil zeggen: het aanleveren van produkten in de kleinst mogelijke hoeveelheden vlak voor het moment dat ze nodig zijn. Niet eerder, want dat leidt tot op slagproblemen, en niet later, want dat levert lege schappen op. Het distribu tieproces wordt daardoor wel nerveuzer, maar de techniek biedt voldoende mogelijkheden voor renderende toepassing. Jaarverslag 1992 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 34