Het management van onze winkelketens heeft als taak het gewenste assortiment in een zo efficiënt mogelijk ingerichte ruimte aan te bieden. Een taak die qua inhoud per werkgebied kan verschillen, maar waarbij de rol van de logistiek, het inrichten en besturen van de goederenstroom, onveranderd van cruciale betekenis is. juiste plek komen, zonder kosten te maken die geen toegevoegde waarde heb ben. Dat het efficiënter kan, is zeker. Momenteel worden in de distributieketen nog op te veel verschillende plekken voorraden gehouden: bij de fabrikant, bij de importeur, bij de groothandel, in de distributiecentra en in de winkels. Het houden van voorraad kost geld en ruimte. Er wordt naar gestreefd met minimale voorraden te werken, die zoveel mogelijk in het begin van de logistieke keten worden gelegd. Op die manier ontstaat meer flexibiliteit en een betere sturing van de goederenstromen, hetgeen met kostenbesparingen gepaard gaat. De ver betering van het bestelproces is dankzij de informatietechnologie voor alle Ahold-ketens mogelijk. Het bestelproces bestaat nu nog vaak uit een opeenvolging van verschillende handelingen. Als een produkt op het schap bijna op is, wordt er vanuit het winkelmagazijn bijgevuld. Raakt de magazijnvooraad op dan bestelt de winkel een nieuwe doos bij het distributiecentrum. En als de voorraad in het distri butiecentrum opraakt, wordt een bestelling bij de leverancier geplaatst. De leverancier haalt het gevraagde uit zijn magazijn en produceert een nieuwe par tij. De goederenstroom werkt op deze manier als informatiedrager terug de keten in. Dat kost tijd en geld en de kans op fouten is door de opeenstapeling van menselijke handelingen relatief groot. Dit bestelproces zal in de toekomst een stuk efficiënter kunnen verlopen, zoals op enkele plaatsen in onze organisatie al het geval is. Het koppelen van de kassascanner aan de computer van de fabrikant kan tot grote kostenbespa ringen leiden. Dankzij de streepjescode registreert de scanner elk artikel dat de winkel verlaat. Dit maakt deze apparatuur bij uitstek geschikt als schakel in De logistiek moet ervoor zorgen dat produkten efficiënt op de 30 Jaarverslag 1 992 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 33