De veranderende consumentHet primaire doel van een detailhandelsbedrijf bestaat uit dienstverlening aan de consument. Dit impliceert een marktgerichte instelling, zoals bij Ahold het geval is. Als de klanten veranderen, moet de detaillist meeveranderen. Onze winkels hebben in toenemende mate te maken met klanten die een individueel koopgedrag vertonen, gestuurd door voort durend variërende stemmingen en voorkeuren. De consument wordt minder volgzaam, zelfbewuster en minder voorspelbaar. De ene dag eet hij in een res taurant, de andere dag 'trekt hij zijn eten uit de muur' in een snackbar; vandaag koopt hij in de supermarkt goedkope artikelen, morgen het neusje van de zalm of uitsluitend gezondheidsprodukten. Zijn gedrag verschik van moment tot moment. Het steeds moeilijker te voorspellen koopgedrag van de klant, maakt het niet eenvoudig om hierop adequaat in te spelen. Om consumenten tevreden te houden zal de keuzemogelijkheid moeten worden geperfectioneerd en worden toegesneden op de specifieke wensen van de talrijke klantengroepen. Verbre ding van het assortiment biedt daarbij geen soelaas, een beter assortiment dat optimaal aansluit bij de behoeften van de klant wel. Ruimte in de supermarkt is kostbaar en schaars, zij het in Nederland meer dan in de Verenigde Staten. De produkten in deze ruimte dienen daar tegen zo gering mogelijke kosten te komen en zo kort mogelijk te blijven. Ook wordt duidelijk dat consumenten niet altijd maar bereid zijn om zoekend door een winkel te lopen en hun keuze te maken uit een reusachtig aanbod. Joarverslog 1 9 9 2 Koninklijke Ahold nv 29

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 32