O ACTIVITEITEN ELDERS IN EUROPA M Mono, Brno De Europese strategie van Ahold is erop gericht de concurrentiepositie te versterken. Zowel in de ontwikkelde Westeuropese markten, als in andere regio's streeft Ahold naar uitbreiding van de activiteiten, hetzij door acquisitie, hetzij door participatie, hetzij door middel van samenwerking. Momenteel heeft Ahold activiteiten in Tsjechië, Spanje, Portugal en België. Daarnaast zijn er samen werkingsverbanden met detailhandelsbedrijven in een aantal landen in Europa. De Europese samenwerkingsverbanden waarin Ahold participeert, European Retail Alliance (ERA) en AMS Marketing Services, ontwikkelden zich verder in 1992. De ERA-partners (Ahold, Argyll en Casino) gaven verder vorm aan hun samenwerking. Op diverse gebieden zijn besparin gen gerealiseerd en worden activiteiten gezamenlijk uitgevoerd. Door de AMS-activiteiten kon Albert Heijn verschillende voordelen behalen en kosten reduceren. Ter voorbereiding en ondersteuning van verdere Europese expansie heeft Ahold de beschikking over de stafafdeling Eurodesk. Deze afdeling bundelt de binnen de onderneming aanwezige ken nis De Eurodesk-specialisten zijn in 1992 vooral actief geweest met de ontwikkeling van deMana- keten in Tsjechië. Vooruitlopend op de tweedeling van Tsjecho-Slowakije per 1 januari 1993 heeft Ahold zijn acti viteiten geconcentreerd op Tsjechië. Het streven is erop gericht om een nationale winkelketen met eigen distributiecentra te ontwikkelen. De basis hiervoor is inmiddels gelegd met de aanspreken de supermarktformule Mana. Eind van het jaar exploiteerde Ahold drie distributiecentra, zestien winkels waarvan twaalf vol gens de Mana-formule, alsmede een Cash Carry. Met de Tsjechische overheid werd een prin cipeakkoord gesloten over de toevoeging van nog eens zestien winkels in 1993. In juli 1992 richtte Ahold in Portugal samen met het Portugese bedrijf Est. Jerónimo Martins Filho SA, de joint venture Jerónimo Martins Retail (JMR) op. De joint venture heeft als doelstel ling: het exploiteren en ontwikkelen van distributieactiviteiten in Portugal. Ahold heeft 49% van de aandelen. De besluitvorming in de joint venture vindt plaats op basis van consensus. Jerónimo Martins heeft de veertig winkels tellende supermarktketen Pingo Doce in JMR inge bracht. De keten is met ingang van het vierde kwartaal in de consolidatie betrokken. De omzet in dit kwartaal bedroeg f 158 miljoen. Over geheel 1992 behaalde Pingo Doce een omzet van f 591 miljoen. De bijdrage van de Portugese activiteiten aan het resultaat was in 1992 nog beperkt. De meeste winkels van Pingo Doce staan in de bevolkings- en koopkrachtrijke gebieden van Portugal. De supermarkten hebben oppervlakten van 1000 tot 2000 mJ en zijn hierdoor in staat een goed en ruim afgewogen assortiment van levensmiddelen aan te bieden. Pingo Doce is Portugees marktleider in de supermarktbranche. Het streven is om in de komende jaren een verdere groei te realiseren. In dit kader maakte JMR begin 1993 het voornemen bekend om Inó Supermercados (54 supermarkten) en Feira Nova (drie hypermarkten) te acquireren. Jaarverslag 1 992 Koninklijke Ahold n 21

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 24