Etos België wist zijn omzet in 1992 te vergroten tot f 26 m iljoen (1991: f 22 miljoen). Het bedrijfs resultaat verbeterde sterk, maar was nog licht negatief. Eind 1992 exploiteerde Etos België negen tien Beauty Case-winkels. gecombineerde distributiecentrum in Zaandam, dat in de tweede helft van 1993 in gebruik geno men zal worden, is in deze van groot belang. Albert Heijn heeft het experiment met de gespecialiseerde verswinkels onder de naam The Fresh Company in 1992 beëindigd. Drie van de vier vestigingen bleken onvoldoende winstgevend en werden gesloten. Het AH Vaste Klanten Fonds, een spaar- en beleggingsfonds dat op 18 februari 1992 werd geïntroduceerd, telde eind december ruim 35.000 deelnemers. Dit aantal neemt dagelijks toe. Het fondsvermogen bedroeg eind 1992 f70 miljoen. Het fonds belegt 50% van zijn vermogen in aan delen Ahold en 50% in rentedragende leningen aan Ahold. Deelname staat open voor klanten van Albert Heijn via het bestaande spaarzegelsysteem. Voor Ahold-medewerkers in Nederland geldt een aanvullende regeling. Het AH Vaste Klanten Fonds draagt bij aan een betere klantenbinding en grotere verbondenheid van de medewerkers met de onderneming. De omzet van Speciaalzaken Ahold (Gall Gall, Etos, De Tuinen, Pragmacare, Ter Huurne) steeg van f 872 miljoen tot f 956 miljoen (inclusief de omzet aan franchisenemers). Ook het resultaat van de groep nam aanmerkelijk toe. De winkelformules van SpA richten zich op brede markten met een hoog consumptiepoten- tieel. De markt voor schoonheids-, gezondheids- en verzorgingsartikelen groeit aanmerkelijk snel ler dan andere sectoren van de detailhandel. De slijtersmarkt stabiliseert zich. Om de gewenste verdere omzet- en resultaatgroei te realiseren wil SpA de komende jaren en kele nieuwe kernactiviteiten toevoegen. Begin 1993 werd om die reden de 261 winkels tellende zoetwarenketen Jamin Winkelbedrijf bv door Ahold overgenomen en bij de SpA-groep onderge bracht. De omzet van slijterijketen Gall Gall bedroeg f480 miljoen (1991: f 460 miljoen). Het markt aandeel stabiliseerde zich, terwijl het bedrijfsresultaat verder verbeterde. De formule van Gall Gall blijkt goed aan te slaan bij het Nederlandse publiek. De groei is mede te danken aan de toe name van de franchiseactiviteiten. Het aantal franchisevestigingen steeg met vijf tot 26. Eind 1992 bedroeg het totale aantal Gall Gall-winkels 355. De omzet van Etos (drogisterijen) in Nederland is in 1992 toegenomen van f251 miljoen tot f271 miljoen. Het resultaat nam volgens verwachting toe. Etos boekte goede vorderingen met het aan passen van de Etos Beauty Case-formule bij nieuwe ontwikkelingen in de markt. Zeven filialen werden overgedragen aan zelfstandige ondernemers die de Etos-formule als franchisenemers voort zetten. Mede daardoor liep het aantal eigen filialen terug van 152 tot 146. Het totale aantal win kels (inclusief franchisevestigingen) groeide met zes en kwam daarmee op 180. De omzet van De Tuinen (gezondheidsdrogisterijen) nam toe. Het resultaat was, gezien de kosten die gepaard gingen met de expansie, bevredigend. Het aantal filialen groeide van tien tot zestien. 14 Joorverslog 1 992 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 17