Activiteiten in Nederland Het aandeel van Albert Heijn in de markt voor voedings- en genotmiddelen is in 1992 opnieuw gestegen. Terwijl de markt zelf stagneerde, groeide het marktaandeel van Albert Heijn met 0,5% tot 18,3%. In de geparallelliseerde detailhandel, de 'Nielsen-markt', nam het marktaandeel van Albert Heijn toe met 0,5% tot 26,6%. De speciaalzaken wisten hun positie te consolideren. Bij de vergelijking met 1991 dient rekening gehouden te worden met het feit dat voor Ahold in 1992 het boekjaar 53 weken telde en 52 in 1991. Het aantal verkooppunten van Ahold in Nederland nam toe met 31 tot 1.169, waaronder 202 franchisevestigingen. De totale verkoopoppervlakte groeide met 6,8% tot 598.930 m2. Met ingang van 1 januari 1993 werd in Nederland een verruiming van de winkelopenings tijden van kracht. Vooral Albert Heijn maakt op dit moment gebruik van deze mogelijkheid. Ahold is positief over de verruiming, omdat hiermee beter tegemoet wordt gekomen aan de wensen van de consument. De reorganisatie van Grootverbruik Ahold (GVA) werd in 1992 volgens schema uitgevoerd. De omzet van Levensmiddelenindustrie Ahold (Marvelo, Meester, Nistria, Albro en VACO) nam toe met 2,2% tot f 620 miljoen, terwijl ook het bedrijfsresultaat een stijging toonde. Albert Heijn was ook in 1992 succesvol. De omzet (inclusief de omzet aan franchisenemers) steeg van f 8,6 miljard tot f 9,2 miljard, terwijl ook het resultaat een bevredigende toename te zien gaf. De bij Albert Heijn aangesloten franchisenemers behaalden een omzet van f 1,4 miljard; een stij ging van 12,6% in vergelijking met 1991. De formule van Albert Heijn waarin ruime keus, nadruk op vers en kwaliteit, juiste prijs-kwa- liteitsverhouding en service zo'n belangrijke rol spelen, heeft zich ook onder terughoudende markt omstandigheden bewezen. Het aantal filialen nam met twee toe tot 450, het aantal franchisevestigingen met twaalf tot 142. Dertig winkels werden uitgebreid of gemoderniseerd, volgens het nieuwe, door AH ontwikkelde en inmiddels met succes geteste, winkelbeeld. Eind 1992 bedroeg het totale aantal AH-vestigin- gen 592, de gezamenlijke verkoopoppervlakte 538.655 m2. Albert Heijn heeft in 1992 sterk de nadruk gelegd op kostenbesparingen om ook in de komen de jaren verdere groei te realiseren. De besparingen zijn noodzakelijk omdat consumenten onder invloed van de economische stagnatie naar verwachting zuiniger zullen worden. De lonen stegen in 1992 opnieuw aanzienlijk. Deze kostenstijging kon slechts beperkt in de prijzen tot uitdruk king worden gebracht. Albert Heijn heeft intern plannen bekend gemaakt die tot doel hebben in de komende jaren de commerciële slagvaardigheid op lokaal niveau te verbeteren, de relatie met de voortdurend veranderende consument te versterken en de toegenomen concurrentie te weer staan. De kosten zullen hierdoor minder sterk stijgen. De plannen hebben aanpassingen tot gevolg op gebieden als centrale overhead, logistiek en distributie, reclame en loonkosten in de filialen. Eind mei opende Albert Heijn in Groenlo (Gld.) een nieuw, 4.500 m2 metend produktie- en distributiecentrum voor verse vleesprodukten. Vanuit het centrum worden 180 AH-winkels dage lijks van vlees voorzien. De nieuwe verscentrale is onderdeel van de ingrijpende herstructurering van de AH-infrastructuur, die zal resulteren in efficiëntere bevoorrading van de winkels. Ook het

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 16