Grondslagen ondernemingsbeleid Koninklijke Ahold nv is een onderneming die als distributeur en producent van consumptie goederen en als verlener van diensten, primair door middel van winkels in Nederland en de Verenigde Staten, aan zeer veel consumenten en institutionele klanten levert. Het doel van de onderneming is deze rol in de samenleving goed te blijven vervullen zowel in huidige als in nieuwe marktgebieden. In samenhang hiermee wordt in belangrijke mate werkgele genheid verschaft. Gelet op dit doel en de verantwoordelijkheid die daaraan verbonden is, wordt de continuïteit van de onderneming als voorwaarde gezien. Over zijn toekomst wil Ahold in zelfstandigheid beslis singen kunnen nemen. Het behoud van onafhankelijkheid en een eigen identiteit is daarbij een streven. Voor het zinvol vervullen van Ahold's functie moet aan de volgende voorwaarden worden voldaan: - De consumenten zullen ervan overtuigd moeten blijven dat de onderneming in al haar activi teiten kwalitatief en concurrerend te werk gaat. Alleen dan zal Ahold zijn marktpositie kunnen behouden en verstevigen. De activiteiten zullen daarom voortdurend tijdig aangepast moeten worden aan de wensen van de consument en aan steeds veranderende omstandigheden. - De medewerkers moeten gemotiveerd zijn voor het effectief vervullen van de functie die Ahold in de samenleving heeft en voor de bijdrage die ieder daar op zijn eigen plaats aan levert. Aan medewerkers zal ook een uitdaging in het werk moeten worden geboden. - De onderneming zal een resultaat moeten maken dat in verhouding tot het werkzaam vermogen een goed rendement oplevert. Voor de groei van het resultaat zal ten aanzien van elk der activiteiten voortdurend moeten worden getoetst of het beoogde doel wordt bereikt. Daarnaast is anticipe rende vernieuwing van de bestaande activiteiten nodig, evenals de start van nieuwe activiteiten, waarbij primair de rechtstreekse relatie met de consument wordt gezocht. - Een positieve instelling ten aanzien van milieuvraagstukken is een vereiste. Het ondernemingsbeleid, gericht op de genoemde doelstellingen en het vervullen van de daaraan verbonden voorwaarden, kent de volgende uitgangspunten: - de belangen van consumenten, medewerkers, kapitaalverschaffers, leveranciers, afnemers, overheden en andere groepen waarmee de onderneming relaties onderhoudt, dienen zorgvuldig en evenwichtig op elkaar te worden afgestemd; - ten behoeve van de consument zal grote aandacht worden besteed aan aspecten als kwaliteit, veiligheid en informatie inzake de door ons aangeboden goederen en diensten; - ten opzichte van leveranciers wordt een relatie nagestreefd, die zowel door hen als door Ahold als positief wordt ervaren; - voor zover zakelijk verantwoord, wordt over het beleid en de gang van zaken in de onderneming informatie verschaft aan diegenen met wie de onderneming te maken heeft. Raad van Bestuur 2 Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 6