Waardering en Algemene grondslag resultaatbepaling De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat geschieden volgens een stelsel gebaseerd op historische verkrijgingsprijs. Voorzover bij de afzonderlijke posten niet an ders is vermeld, zijn de activa en passiva op nominale waarde gewaardeerd. Aanvullende informatie op basis van actuele waarde is opgenomen op pagina 55. Boekjaren eindigen op de zondag die het dichtst bij 31 december van het kalenderjaar ligt. Het boekjaar 1991 bestond uit 52 weken (1990: 52 weken). Vorderingen en schulden in vreemde valuta, voortvloeiende uit gewone bedrijfsactiviteiten, wor den omgerekend tegen de geldende koersen. De uit deze omrekening voortvloeiende en de gedu rende het boekjaar optredende koersverschillen worden ten gunste c.q. ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. Van de in de consolidatie begrepen jaarrekeningen luidende in vreemde valuta, worden de bedra gen van de balans omgerekend tegen de ultimo van het boekjaar geldende koersen; de bedragen van de winst- en verliesrekeningen worden omgerekend tegen de per kwartaal vastgestelde gemid delde koersen. De bij deze omrekeningen ontstane koersverschillen worden rechtstreeks gemu teerd in het eigen vermogen. Voor de omrekening van de dollar werden de navolgende koersen gehanteerd: De belasting naar de winst wordt berekend uitgaande van het resultaat volgens de winst- en ver liesrekening, de voor dat jaar geldende belastingtarieven en rekening houdend met permanente verschillen tussen het resultaat en de fiscale winst. Latente belastingverplichtingen en -vorderingen uit hoofde van tijdelijke verschillen tussen het resultaat volgens de winst- en verliesrekening en de fiscale winst worden gesaldeerd verantwoord onder de post 'Voorzieningen'. De actuele belastingschuld is opgenomen onder de post 'Overige kortlopende schulden'. Betaalde dan wel ontvangen goodwill bij verkrijging of vervreemding van deelnemingen wordt rechtstreeks gemuteerd in het eigen vermogen. De geactiveerde immateriële vaste activa vertegenwoordigen de contante waarde van het verschil tussen het in de markt geldende huurniveau voor vergelijkbare winkels en de volgens de con tracten verschuldigde huur ten tijde van de verkrijging van een groepsmaatschappij c.q. overna me van huurcontracten. Afschrijving vindt plaats overeenkomstig de resterende looptijd van de leasecontracten. De waardering vindt plaats op basis van de verkrijgingsprijs, rekening houdend met afschrijvin gen. De lineaire afschrijving wordt - rekening houdend met de restwaarde - bepaald door de geschatte gemiddelde levensduur: Bedrijfsgebouwen 39.40 jaar Machines en installaties g jaar Andere vaste bedrijfsmiddelen (incl. verbouwingen) 8 jaar Onder 'Bedrijfsgebouwen' worden mede verantwoord de gekapitaliseerde leasecontracten met betrekking tot vestigingspunten in de Verenigde Staten. De lineaire afschrijving vindt plaats over eenkomstig de looptijd der contracten. Boekjaar Vreemde valuta 1991 1990 Balans 1,7094 1,6990 Winst- en verliesrekening: le kwartaal 1,7528 1,9019 2e kwartaal 1,9721 1,8927 3e kwartaal 1,9444 1,7872 4e kwartaal 1,8450 1,6797 Belastingen Balans Immateriële vaste activa Materiële vaste activa 44 Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 52