I duizenden vacatures te vervullen. De wervings inspanningen zijn dus groot, temeer daar men sen hogere eisen stellen aan de kwaliteit van het werk; een tendens die wordt gevoed door het hogere opleidingsniveau en de grotere mondig heid. De kwaliteit van het werk zal in de tweede helft van de negentiger jaren ongetwijfeld een van de grote issues worden. Trends die zich in dit decennium zullen voort zetten zijn verdere individualisering en de daar mee samenhangende flexibilisering van werk en activiteiten op de werkplek. Flexibiliteit in de on derneming, vooral op de hogere niveaus, ver groot de slagvaardigheid en het succesvol, marktgericht functioneren. De komende jaren zal binnen onze onderneming veel aandacht ge geven moeten worden aan het op elkaar afstem men van de behoeften van het bedrijf en die van het individu, zonder daarbij overigens de klant in verwarring te brengen. Extern moet men van de interne individualisering geen hinder onder vinden. We zullen toe moeten naar 'individu-beleid', in plaats van een collectief personeelsbeleid. Jongeren, ouderen, part-timers, full-timers, mannen en vrouwen: elke groep heeft zijn eigen voorkeuren. Daar past geen uniformering meer bij. Arbeidsovereenkomsten zullen daarom het karakter krijgen van een raamwerk waarbinnen bedrijven kunnen differentiëren. Het arbeidsvoorwaardenbeleid van de jaren negentig zal zich kenmerken door een hoge mate van creativiteit. Er zal meer ruimte komen om individuele prestaties individueel te belo nen. Een betere manier om motivatie te bevor deren is nauwelijks denkbaar. Die motivatie kan bovendien worden gestimuleerd door mede werkers de mogelijkheid te geven om financieel te participeren in hun onderneming. Ahold heeft hiervoor in 1991 in de Verenigde Staten en nu in 1992 in Nederland specifieke programma's geïntroduceerd. Om in onze behoefte aan personeel te voor zien zullen we in de jaren negentig ook meer ouderen dienen in te schakelen. Door adequate begeleiding, bevordering van flexibiliteit en tij dige aanpassing van functiezwaarte en arbeids omstandigheden zal geprobeerd worden om medewerkers langer inzetbaar te houden. Om het verlies aan arbeidskrachten tegen te gaan zou vervroegd uittreden ontmoedigd moeten worden. Ouderen zullen meer en meer nodig zijn. De bovenstaande overwegingen hebben be trekking op slechts enkele van de toekomstige ontwikkelingen die zowel op de samenleving als op onze onderneming hun invloed zullen doen gelden. Wij hopen u hiermee iets meer zicht te hebben gegeven op deze materie. Ahold houdt zich er nü mee bezig om straks de juiste ant woorden te hebben. Raad van Bestuur Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv 35

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 43