Winkels zullen zich daaraan moeten aanpassen. De elektronische informatie zal èn in de huis kamer van deze consument èn in de winkels zelf aanwezig moeten zijn. Toch wordt de winkel meer dan ooit het primaire medium. De winkel wordt nog meer dan nu het centrum voor com municatie met de consument. De klant zal straks thuis op vaste tijden, op z'n eigen televisiescherm, naar uitzendingen van Albert Heijn, Finast of een andere Ahold-werk- maatschappij kunnen kijken. Lokale televisie zal via de kabel en via de satelliet nog sterk in aanzien stijgen. In de winkels zullen nieuwe produkten, aanbiedingen en recepten via op schappen en winkelwagentjes aangebrachte kleine video schermen aan de klanten worden gepresenteerd. Ook via een scherm op de buitengevel van de gro tere winkels kan de klant informatie opvangen. Fabrikanten kunnen deze gelegenheid dan aangrijpen om direct in of op de winkel te ad verteren. Vaste klanten maken uiteraard ge bruik van een 'smartcard' waarmee niet alleen betaald kan worden, maar die het ook mogelijk maakt om na het 'inchecken' informatie op het scherm van de winkelwagens toe te snijden op de gezinssamenstelling en smaakvoorkeuren van de kaarthouder. Verder zullen klanten per telefoon of per fax kunnen bestellen. Bij aankomst bij de winkel staan de boodschappen dan al klaar. Ook thuis bezorgen kan een gangbare optie zijn. Voor training van medewerkers in de winkel worden interactieve CD-platen gebruikt die de leemtes in de kennis opvullen. Satelliet-communicatie zal eind jaren negen tig de gangbare vorm van communicatie zijn. Niet alleen tussen ons en de klanten, maar ook tussen hoofdkantoren en supermarkten en tus sen retailers en leveranciers. De consument van de toekomst zal nog meer keuzemogelijkheden willen hebben. Bovendien zal hij geen genoegen nemen met door ons ge suggereerde aankopen. De consument wil zelf kiezen. De winkels zullen daar de voorwaarden voor scheppen door het aanbieden van een zeer breed, nog weer uitgebreider assortiment, gecombineerd met persoonlijke service, ook op gebieden die nu nog buiten bestaande patronen vallen. 'Brede keus', wordt het motto voor de winkel. De nadruk op de specials zal daarbij ver minderen. De winkel is zelf een merk dat de klan ten aantrekt. De techniek maakt het mogelijk te meten wat consumenten willen en wat ze verwachten. De wetenschappelijke benadering van het vak zal van 'eenvoudige' kruideniersbedrijven ge avanceerde, marketinggerichte levensmidde lenondernemingen maken die allerhande tech nologie inzetten om de klant optimaal en desgewenst individueel te bedienen. De tijd dat onze winkels gezien werden als een soort door geefluik tussen leverancier en consument is 32 Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 40