Verwachtingen voor 1992 Omzet en bedrijfsresultaat zullen zowel in Nederland als in de Verenigde Staten, uitge drukt in lokale valuta, hoger zijn dan in 1991 (52 weken). Het geconsolideerde resultaat na belastingen zal naar verwachting in 1992 (53 weken) eveneens verder toenemen. In Nederland voorzien we in 1992 een toename van de afzetmarkt voor voedings- en genotmiddelen van 4,8% (1991:4,8%), waarvan ongeveer 2,8% (19912,5%) voor rekening komt van prijsinflatie. Ook in 1992 zal sprake zijn van sterke loonkostenstijgingen, waar mee de arbeidsproduktiviteit geen gelijke tred zal kunnen houden. In een markt waarin sprake is van scherpe prijsconcurrentie zal resultaatverbetering dan ook voornamelijk moeten komen uit de toegevoegde waarde. Albert Heijn zal kunnen profiteren van toenemende investeringen in verbeteringen en uitbreidingen van het winkelbestand en het assortiment, alsmede van een goede kosten beheersing. Bij Speciaalzaken Ahold worden met name dank zij Gall Gall hogere resul taten verwacht. De maatregelen die bij Grootverbruik Ahold worden genomen ter ver betering van het resultaat zullen naar verwachting in de loop van 1992 vruchten afwerpen. Voor Levensmiddelenindustrie Ahold wordt eveneens een hoger resultaat voorzien. In de Verenigde Staten verwachten wij in de loop van 1992 enige verbetering van de marktomstandigheden. Een snelle omslag van de conjunctuur wordt echter niet voorzien. Als gevolg daarvan zullen de omzetten onder druk staan, terwijl van prijsinflatie nauwe lijks sprake zal zijn. Bovendien wordt een forse toename van de concurrentie verwacht, met name van zelfbedieningsgroothandels (warehouse clubs). Ook in de Verenigde Staten voorzien we loonkostenstijgingen, vooral als gevolg van hogere ziektekosten. De Amerikaanse Ahold-bedrijven zijn alle vier goed gepositioneerd om de geschetste marktomstandigheden het hoofd te bieden. Als gevolg van aanmerkelijke investeringen en een efficiënt bedrijfsbeleid verwachten we dat de resultaten van de werkmaat schappijen in 1992 verder worden verbeterd. Met name de bijdrage van Tops zal, als gevolg van de consolidatie van een volledig jaarresultaat, in vergelijking met de negen maanden van 1991, nog aanmerkelijk toenemen. Het negatieve saldo van de financiële baten en lasten zal in 1992 nog enigszins toe nemen, voornamelijk als gevolg van hogere rentelasten die voortvloeien uit de acquisitie van Tops en het hoge investeringsniveau. De investeringen in materiële vaste activa worden begroot op circa f 900 miljoen, waar van f350 miljoen in Nederland en $300 miljoen (dollar) in de Verenigde Staten. In beide werkgebieden hebben de investeringen vooral betrekking op de verbetering en de uit breiding van de detailhandelsactiviteiten. Meer dan in voorgaande jaren zullen de inves teringsactiviteiten gericht zijn op de distributie- en produktiefaciliteiten. Wij verwachten dat in 1992 het eigen vermogen weer zal toenemen en dat dientenge volge de solvabiliteit zal verbeteren. Uitbreiding van het aantal vestigingen en vergroting van de dienstverlening zal leiden tot een verdere toename van het aantal medewerkers. Ahold blijft geïnteresseerd in het acquireren van, of het deelnemen in kwalitatief hoog waardige detailhandelsbedrijven in de Verenigde Staten en Europa. Raad van Bestuur Zaandam, 26 maart 1992 Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv 27

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 31