1 Ahold in Tsjechoslowakije Ahold opende begin juni zijn eerste Tsjechische supermarkt onder de naam Mana in de stad Jihlava (Zuid-Moravië). De opening was de eerste zichtbare stap op weg naar een supermarktketen. De tweede en derde Mana-supermarkt werden in de tweede helft van het jaar geopend in de steden Zdar nad Sazavou (Zuid-Moravië) en Jablonec (Noord- Bohemen). De omzet van de drie winkels was eind 1991 al aanzienlijk hoger dan voor de overname. Voor de exploitatie van winkels en distributiecentra in Tsjechoslowakije werd in het verslagjaar Euronova opgericht. Euronova exploiteerde eind 1991 drie distributiecentra, die tevens als groothandel functioneren, en negen winkels, waarvan er dus inmiddels drie verbouwd zijn tot Mana. In de loop van 1992 zal het aantal winkels naar verwachting worden uitgebreid tot enkele tientallen. De groei zal gerealiseerd worden door het ver werven van bestaande verkooppunten via het proces van privatisering. De winkels zullen na overname geleidelijk worden omgebouwd tot de nieuwe winkelformule. Het tempo waarin dit gebeurt is afhankelijk van de voortgang van het privatiseringsproces en de resultaten van de reeds in exploitatie verkregen winkels. Grotere investeringen mogen pas verwacht worden als zich mogelijkheden voordoen een substantieel aantal winkels te verwerven. Op dit moment bestaat hierover geen zekerheid. Op grond van de nog geringe omvang van de activiteiten wordt de financiële verant woording ten aanzien van Tsjechoslowakije vooralsnog opgenomen onder Ahold Neder land. Niet-geconsolideerde belangen Het resultaat uit niet-geconsolideerde belangen nam in 1991 toe met 16,0% tot f44,3 mil joen. Het dividend uit onze participaties in Argyll en Casino bedroeg in 1991 f 7,7 miljoen (1990: f7,6 miljoen). De omzet van de groothandelsorganisatie Schuitema nv (73%) steeg met 8,7% tot f 2.603 miljoen. De stijging lag hiermee boven het landelijk gemiddelde (6,0%). Het bedrijfsre sultaat vertoonde eveneens een positieve ontwikkeling en nam toe van f31,5 miljoen in 1990 tot f36,7 miljoen in 1991. Deze stijging was te danken aan een toename van de omzet en een zorgvuldige kostenbeheersing. De winst na belastingen kwam uit op f 27,5 miljoen: een verbetering van 17,1% ten opzichte van 1990. De bij Schuitema aangesloten zelfstandige supermarktondernemers, actief onder de winkelformules C1000, Spar, Kopak en Casper, behaalden een gezamenlijke consumen- tenomzet van f3.256 miljoen: een stijging van 7,7% ten opzichte van 1990. Het gezamen lijke marktaandeel steeg van 9,4% tot 9,6%. Schuitema zal zich in de markt zelfstandig blijven ontwikkelen. Het resultaat van Luis Paez (50%) was beter dan in het enigszins tegengevallen jaar 1990, ondanks de nadelige invloed van een langdurige staking die zich in de loop van het jaar voordeed in het produktiegebied. Door een betere afstemming van vraag en aanbod in het Jerez-gebied ontwikkelen de opbrengstprijzen zich momenteel weer in positieve richting. Luis Paez bereikte tijdens het verslagjaar overeenstemming over de verwerving van een belang van 10% in de gerenommeerde bodega Williams Humbert, producent van Ahold Tsjechoslowakije Slovakije Bratislava Mana-winkels Jihlava Zdar Jablonec Distributiecentra Jihlava Uherské Hradistë Jablonec Overige winkels Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv 25

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 29