O Tm «■BH Siiü deze nieuwe Ahold-keten zijn marktpositie te versterken. In het grootste werkgebied, Buffalo (NY), nam het marktaandeel van Tops verder toe. Ook in Rochester en omgeving werd de positie versterkt. De formule van de Tops-superstores, die zich kenmerkt door een uitgebreid assortiment met lage prijzen en vele aanbiedingen, heeft goed gewerkt en wordt hogelijk gewaardeerd door de consumenten. Begin 1991 opende Tops in Buffalo een nieuwe superstore, die met een verkoop oppervlakte van ongeveer 11.000 m2 verreweg de grootste winkel van Ahold is. De super store, die een nieuwe dimensie aan het one-stop-shopping-concept toevoegt, voert een assortiment van zestigduizend artikelen, afkomstig uit een groot aantal verschillende landen. Dit verklaart de naam 'Tops International'. De nadruk op verse produkten is overal zichtbaar. Op verschillende plaatsen in de winkel worden gerechten ter plekke bereid, waarmee ingespeeld wordt op de veranderende eetgewoonten van de consument en op cultuurverschillen van de bevolkingsgroepen. De winkel, die dag en nacht open is, bevat onder meer uitgebreide service-afdelingen en een kookschool waar cursussen, demonstraties en lezingen worden gegeven. Verschillende nieuwe elementen uit de Tops International zullen ook toegepast worden in andere winkels van Ahold USA. De formules van Tops Markets (superstores, supermarkten en buurtwinkels) ont wikkelden zich goed. Met name de Wilson Farms-buurtwinkels wisten een aanzienlijke omzetgroei te realiseren. Begin november opende Tops in een voormalige supermarkt met een verkoopoppervlakte van 3500 m2, een tweede discount-drogisterij onder de naam Vix. De eerste resultaten zijn positief. Het ligt in de bedoeling deze formule verder uit te breiden. Tops beschikt over een winkelbestand met een goed groeipotentieel. De activiteiten zullen in de komende jaren, met name in gebieden waar het marktaandeel nog relatief laag is, worden uitgebreid. Van de geplande investeringen hebben we hoge verwachtingen. Levensmiddelenindustrie Ahold De omzet van Levensmiddelenindustrie Ahold nam toe met 9,3% tot f 606 miljoen en het bedrijfsresultaat gaf eveneens een stijging te zien. Marvelo heeft een jaar achter de rug waarin de omzet in volume onder druk stond, onder andere doordat een begin is gemaakt met de verplaatsing van de bottelactiviteiten naar het herkomstgebied van de sherry. Het resultaat was iets lager dan in het goede jaar 1990. Het jaar stond in het licht van de voorbereidingen op de bouw van een nieuwe fabriek, die het huidige verouderde complex in 1993 zal vervangen. De eerste paal voor deze fabriek werd eind november geslagen. Bij het ontwerp is nadrukkelijk rekening gehou den met een groot aantal milieu-aspecten. Vleeswarenbedrijf Meester wist zijn afzet te verhogen, voornamelijk als gevolg van de groei in zuurstofarm verpakte vleeswaren. Het bedrijfsresultaat bleef iets achter bij dat van 1990. Meester is in 1991 begonnen met het stroomlijnen van de produktie, wat uit eindelijk zal leiden tot een verdere verbetering van de efficiency. Ook Nistria (dieetvleeswaren) zag in 1991 zijn afzet verder stijgen. Het bedrijfsresultaat handhaafde zich op het niveau van 1990. Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv 23

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 27