begon GFS in het boekjaar vanuit een aantal winkels met het thuisbezorgen van tele fonisch bestelde boodschappen. Het betreft hier vooralsnog een proefproject. De eerste resultaten zijn positief. First National Supermarkets (FNS) heeft in beide werkgebieden (Ohio en New York/ New England) met moeilijke economische omstandigheden te kampen gehad. Een toe name van de werkloosheid en deflatoire omstandigheden hadden een drukkend effect op de detailhandel, maar konden toch niet verhinderen dat de gezamenlijke omzet van de beide, nagenoeg autonoom opererende, divisies met 2,7% steeg tot $2.020 miljoen. Ook het marktaandeel groeide verder en het bedrijfsresultaat steeg. Onder invloed van het economisch slechte tij hebben consumenten hun koopgedrag zichtbaar gewijzigd. Men heeft gemiddeld minder te besteden, met als gevolg dat de vraag naar laaggeprijsde artikelen is toegenomen. Met het eigen-merkenbeleid speelt FNS in op deze veranderde situatie. Zowel het eigen Finast-merk als het nieuwe, zich kwalitatief onderscheidende huismerk Sensational, doen het in beide werkgebieden uit stekend. Er werd in 1991 een groot aantal nieuwe Sensational-artikelen aan het assorti ment toegevoegd. De omzet overtrof de verwachtingen. FNS legde daarnaast meer nadruk op niet-traditionele produktgroepen als bloemen, non-food, vis en versbereide kant-en-klaarmaaltijden. Ook introduceerde FNS in verschil lende winkels bankfilialen en apotheken. De omzetstijging die hiervan het gevolg was compenseerde de teruggang in enige traditionele produktgroepen. De werkgebieden van de Eastern-division (Connecticut, New York, Long Island, New Hampshire en Massachusetts) hadden het zwaarst te lijden onder de recessie. In een krimpende markt heeft FNS het echter redelijk gedaan en konden omzet en marktaandeel verder toenemen. Het resultaat was ondanks alles hoger dan in 1990. Dat was vooral te danken aan betere marges als gevolg van inkoopvoordelen en uitbreidingen van assor timenten die zijn toegesneden op de wensen van de lokale consument. FNS opende in deze divisie vier nieuwe Finast-winkels en moderniseerde er drie. Het aantal Finast-supermarkten kwam daarmee op 56. De twaalf Edwards-winkels boekten door hun sterke prijsreputatie redelijke resultaten. Daarmee werd de waarde van deze formule ook in economisch moeilijke tijden bevestigd. De strategie blijft gericht op verdere expansie van zowel de Finast- als de Edwards- formule, waarbij de nadruk op prijs nog zal worden vergroot. De Ohio-division kreeg te maken met een toename van de concurrentie. In één jaar tijd verschenen zeven grote nieuwe concurrenten in Cleveland. Omzet, resultaat en markt aandeel van Finast namen desondanks toe, mede dank zij de verbetering van de produk- tiviteit en een goede kostenbeheersing. Er werden in 1991 twee nieuwe Finast-superstores geopend en vijf kleine en ver ouderde Pick-n-Pay's volgens plan gesloten. De Ohio-division telde eind 1991 35 Finast- superstores en zes Pick-n-Pay's. Tops Markets voldeed in zijn eerste Ahold-jaar, zowel wat betreft omzet als bedrijfs resultaat, aan de verwachtingen. De omzetbijdrage over de laatste drie kwartalen van 1991 bedroeg $960 miljoen. Tops realiseerde een sterke identieke groei. Er werden vijf nieuwe winkels toegevoegd en vier gesloten, waarmee het totaal aantal winkels uitkwam op 150. De bijdrage aan het geconsolideerde resultaat na belastingen was direct al licht positief, hetgeen mede te danken was aan de succesvol verlopen herfinanciering. Ook in het werkgebied van Tops was sprake van economische stagnatie. Toch wist 22 Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 26