De Gall Gall-franchise-organisatie werd in 1991 verder ontwikkeldHet aantal franchise- vestigingen groeide van veertien naar 21. Verwacht wordt dat dit aantal in de komende jaren verder zal stijgen. Etos (drogisterijen) had in Nederland geen gemakkelijk jaar. Toch steeg de omzet met 6,6% tot f234 miljoen en nam ook het marktaandeel toe. Het weliswaar positieve resultaat bleef achter bij de verwachtingen. In het verslagjaar maakte Etos een begin met het aanpassen van de Etos Beauty Case formule aan nieuwe ontwikkelingen in de markt. De fomule, die in 1985 werd geïntroduceerd en sindsdien tot voortdurende groei van de omzet heeft geleid, wordt in een aantal vesti gingen beter afgestemd op lokale marktsituaties. De mate van differentiatie hangt af van de aard van de omgeving, de plaatselijke concurrentie en het potentieel aan consumenten. Eind 1991 waren ruim veertig filialen aangepast. De vernieuwde formule zal in ongeveer de helft van alle winkels worden ingevoerd. Het aantal eigen vestigingen steeg met vijf tot 152. Het aantal franchise-vestigingen nam toe met acht, waarmee het totaal op 22 kwam. Etos verwacht in de komende jaren een ver dere groei van de succesvolle franchise-operatie. Een deel van deze groei zal gerealiseerd worden door de overdracht van een aantal eigen winkels aan franchise-nemers. De expansie van Etos België is in 1991 met kracht voortgezet. Er werden zes nieuwe filialen geopend in Vlaanderen; de twee Waalse filialen werden gesloten. Het totaal aantal winkels is daarmee gekomen op negentien. Mede door aanloopverliezen in de nieuwe filialen bleef het resultaat ook in 1991 nog negatief. De omzet ontwikkelde zich positief en nam met circa 30% toe. In 1992 zal een nauwere samenwerking tot stand komen met Etos Nederland. De Tuinen (gezondheidsdrogisterijen) werd begin juli overgenomen en als zelfstandig onderdeel ondergebracht in Speciaalzaken Ahold. Zowel omzet als resultaat ontwik kelden zich naar wens. Het aantal filialen groeide in het verslagjaar van zeven tot tien. Binnen vijf jaar wil SpA met deze formule groeien tot een keten van rond de veertig winkels. De farmaceutische activiteiten van Ahold, die begin 1992 werden voortgezet onder de nieuwe naam Pragmacare (voorheen Pharmatos), gaven zowel wat betreft omzet als bedrijfsresultaat een verbetering te zien. In Velp nam het bedrijf een nieuw kantoor en een nieuw distributiecentrum in gebruik. Het complex biedt voldoende mogelijkheden om de toekomstige groei op te vangen. Het resultaat van Ter Huurne (grenswinkels) daalde licht als gevolg van kosten die gepaard gingen met een wijziging van de formule. Het assortiment is in belangrijke mate afgeslankt, maar tegelijkertijd nog meer toegespitst op de Duitse consument. Deze aan passing, medio 1991 afgerond, was noodzakelijk om na het wegvallen van de Europese grenzen en daarmee ook van de verschillen in belastingen en accijnzen, aantrekkelijk te blijven voor Duitse consumenten. De nieuwe formule voldoet aan de verwachtingen. Het Alliance-restaurant De Hoop op d'Swarte Walvis in Zaandam, dat in 1991 zijn 25-jarig bestaan vierde, boekte behalve een recordomzet ook een uitstekend resultaat. Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv 19

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 23