Detailhandel Nederland Albert Heijn heeft zijn aandeel in de markt voor voedings- en genotmiddelen in 1991 opnieuw weten te versterken. Het marktaandeel nam toe met 0,4% tot 26,3%, terwijl de markt zelf groeide met 5,7%, waarvan 2,5% werd veroorzaakt door inflatie. De toename van het Albert Heijn-marktaandeel was voornamelijk te danken aan de toevoeging van verkoopoppervlakte en de groei van de franchise-activiteiten. De marktaandelen van Etos en Gall Gall vertoonden eveneens een stijging. De Tweede Kamer der Staten Generaal is in het verslagjaar akkoord gegaan met een verruiming van de winkelopeningstijden. Verwacht wordt dat de openingstijden, na behandeling van het voorstel door de Eerste Kamer, in de loop van 1992 zullen worden verruimd. Ahold dringt al jaren aan op verruiming, omdat daarmee enigszins tegemoet gekomen kan worden aan de wensen van de consument. Begin 1992 bereikte Albert Heijn overeenstemming met BeaNet, de organisatie voor het elektronisch betalingsverkeer, over de invoering van elektronisch betalen. In alle supermarkten van Albert Heijn zal, gespreid over een periode van drie jaar, elektronisch betalen worden ingevoerd. Het totaal aantal verkooppunten nam toe van 1.020 tot 1138, waaronder 173 franchise- vestigingen (1990: 147). De toename kwam voornamelijk tot stand door de toevoeging van Impodra- en De Tuinen-winkels. De totale verkoopoppervlakte groeide met 6,2% tot 463.000 m2 (exclusief franchise-vestigingen). De omzet van Albert Heijn (exclusief de omzet aan franchise-nemers) steeg met 5,7% tot f7,6 miljard. Het goede resultaat van 1990 werd nog iets verbeterd, ondanks het feit dat de forse loonsverhogingen die op 1 april 1991 van kracht werden, slechts beperkt en vertraagd in de prijzen tot uitdrukking kwamen. Ook de efficiënte kostenbeheersing droeg bij aan de resultaatverbetering. Eind 1991 bedroeg het aantal winkels 578, waarvan 448 filialen en 130 franchise-vestigingen. De afgelopen jaren heeft Albert Heijn voortdurend gewerkt aan de ontwikkeling van een nieuw winkelbeeld. Deze inspanningen hebben in 1991 geleid tot evenwichtige en uitgeteste prototypes voor de standaard- en de grootschalige supermarkt. Uit consu mentenonderzoek blijkt een grote mate van instemming met de inrichting en indeling van deze winkels. De omzetten bevestigen het positieve gevoel van de klant. Beide winkel types zullen in de komende jaren in hoog tempo op tal van plaatsen in Nederland worden geïmplementeerd. De voortgaande groei van het assortiment en de te verwachten toename van verpak kingsretourstromen maken een herstructurering van de infrastructuur van distributie centra, groente- en vleescentrales noodzakelijk. Dit moet resulteren in bevoorrading van winkels met hogere frequentie en betere afvoer van retourgoed. In het afgelopen jaar heeft Albert Heijn op dit gebied belangrijke stappen gezet. De ingebruikname van het geavanceerde landelijk distributiecentrum in Geldermalsen en de start van de bouw van een gecombineerd distributiecentrum in Zaandam, zijn in deze van groot belang. In het nieuwe Zaanse complex zullen alle distributie-activiteiten voor de Albert Heijn-winkels in Noordwest-Nederland worden samengebracht. Op deze manier wordt bundeling van transporten mogelijk, zodat supermarkten efficiënter zullen worden bevoorraad. Inhakend op het veranderende koopgedrag werd de wekelijkse actieperiode in de Albert Heijn-winkels vanaf mei 1991 met twee dagen verlengd. Consumenten kunnen voortaan vijf dagen profiteren van de weekaanbiedingen. De nieuwe actie-aanpak droeg bij aan de verdere groei van het marktaandeel en een betere klantenspreiding over de verschillende dagen van de week. Verkoopoppervlakte x 1.000 m2 Ahold Verenigde Staten Ahold Nederland Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv 17

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 21