Daarmee werd een belangrijke bijdrage geleverd aan de verbetering van de aantrekkings kracht van het werk in de supermarkt. Aangezien de hogere loonkosten slechts beperkt en vertraagd in de prijzen tot uitdrukking konden worden gebracht, kwam er nog meer nadruk te liggen op de arbeidsproduktiviteit. De loonkosten in Nederland stegen van f 1.131 miljoen tot f 1.253 miljoen: een toename van 10,8%. Door de krapte op bepaalde delen van de arbeidsmarkt heeft Ahold zich ook in 1991 bij het werven van medewerkers met nadruk en met groeiend succes gericht op herin tredende vrouwen en allochtonen. Bij verschillende bedrijfsonderdelen zijn speciale pro gramma's ontwikkeld op het gebied van kinderopvang, taalonderwijs en communicatie. De stijging van het ziekteverzuim in de afgelopen jaren heeft in 1991 aanleiding gegeven tot onderzoek naar de oorzaken hiervan. De uitkomsten van dit onderzoek hebben geleid tot verschillende maatregelen die gericht zijn op het voorkomen en terugdringen van ziekteverzuim. Hiertoe behoren onder meer de verbetering van arbeidsomstandigheden, de invoering van een verbeterde ziekmeldingsprocedure en ziekteverzuimregistratie en meer persoonlijke aandacht voor individuele zieke medewerkers. Het ziekteverzuim sta biliseerde zich, maar het terugdringen ervan zal de nodige inspanning en tijd vergen. Ahold gaf in Nederland een bedrag van circa f 26 miljoen uit aan scholing en opleiding. Het grootste deel van dit bedrag werd besteed aan cursussen die medewerkers een gro tere vakkennis bijbrengen over de produkten en diensten die door onze bedrijven worden aangeboden. Het management-developmentbeleid van Ahold was er in 1991 wederom op gericht om nieuw potentieel aan te trekken dat binnen de organisatie geleidelijk tot een niveau wordt gebracht dat in de toekomst nodig is om verantwoordelijke posities binnen het bedrijf te kunnen bekleden. Het merendeel van de managementvacatures op concern- en werkmaatschappijniveau kon in 1991 worden vervuld door medewerkers die afkom stig waren uit management-developmentprogramma's. Aan het Pensioenfonds Ahold namen in 1991 17.149 medewerkers deel, terwijl 2.271 oud-medewerkers een door het fonds uitgekeerd pensioen genoten. De ondernemingsraden en de Centrale Ondernemingsraad van Ahold hebben gedu rende 1991 verscheidene keren met hun directies of de Raad van Bestuur gesproken over actuele zaken. Een en ander resulteerde in een groot aantal adviesaanvragen, waarop - soms met amendementen - in positieve zin werd gereageerd. De Raad van Bestuur en de directies van de werkmaatschappijen zijn ervan overtuigd dat het werk van de onder nemingsraden bijdraagt aan het succes van het bedrijf. Bij Ahold USA nam het gemiddeld aantal medewerkers toe met 28,1 tot 51.579. Omge rekend in full-time equivalenten betekende dit een toename van 27,6% tot 35.971. De stijging was grotendeels te danken aan de toevoeging van Tops Markets. Daarnaast was er sprake van autonome groei bij de bestaande ketens door opening van nieuwe winkels en uitbreiding van de serviceverlening, waardoor meer medewerkers nodig zijn. De kosten van de gezondheidszorg in de Verenigde Staten zijn in 1991 explosief ge stegen. Het in de hand houden van deze zorgwekkende groei neemt in het personeels beleid van onze ketens een centrale plaats in. Verwacht wordt dat de kosten van de gezondheidszorg in 1992 verder zullen stijgen. De economische recessie heeft ook het personeelsbeleid beïnvloed, zij het dat het effect ervan ook een positieve kant had. De onzekere tijden hebben er namelijk toe bij gedragen dat het verloop onder de medewerkers drastisch is verminderd, waardoor er ook minder vacatures te vervullen waren. Waar zich vacatures voordeden kon bovendien geput worden uit een groter aanbod op de arbeidsmarkt. Bij de vier werkmaatschappijen is in 1991, evenals in voorgaande jaren, veel aandacht Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv 15

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 19