De AMS-partners, die op marketinggebied samenwerken met fabrikanten, brachten in 1991 vooi de eerste maal gestandaardiseerde produkten op de schappen. Door de stan daardisatie van artikelen en verpakkingen konden aanzienlijke besparingen worden gerealiseerd op de produktie- en distributiekosten. De AMS-partners, de leveranciers, alsmede de consumenten profiteren van deze besparingen. AMS sloot in 1991 samen werkingsovereenkomsten met ruim honderd leveranciers, zowel middelgrote als multi nationals. Milieu Intensieve samenwerking van overheid, bedrijfsleven en consumenten is bij de oplossing van de milieuproblemen onontbeerlijk. Ahold werkt daar naar vermogen aan mee en ver vult in de branche een voortrekkersrol. In Nederland sloot de Stichting Verpakking en Milieu (SVM), waarbij honderdtwintig bedrijven zijn aangesloten, waaronder Ahold, met het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) op vrijwillige basis een verpakkingsconvenant. Het bedrijfsleven verplicht zich hierin het totale volume aan verpakkingen in tien jaar tijd met 10% terug te brengen. De stappen die nodig zijn om dit doel te bereiken zijn eind 1991 binnen Ahold per werkmaatschappij nader gedefinieerd. Om de doelstellingen te realiseren zullen de werkmaatschappijen een reeks van maatregelen treffen. In internationaal verband heeft Ahold zijn intenties op milieugebied manifest gemaakt door de ondertekening van het 'Business Charter for Sustainable Development', opge steld door de Internationale Kamer van Koophandel. Bij de verdere uitbouw en implemen tatie van het milieuzorgbeleid zal Ahold de hierin geformuleerde principes nastreven. Zowel de Nederlandse als de Amerikaanse Ahold-bedrijven hebben in het verslagjaar verschillende activiteiten ontplooid op het gebied van de milieuzorg. Dat heeft opnieuw geleid tot resultaten die in een aantal gevallen ook zichtbaar waren voor de consument. Bij de behandeling van dewerkmaatschappijen wordt hierop, waar nodig, naderingegaan. Om de bedrijfsmilieuzorg na een periode van onderzoek en ontwikkeling te stimuleren heeft de Raad van Bestuur besloten om milieu tot vast onderdeel van de besluitvorming in de Nederlandse bedrijfsonderdelen te maken. Dat betekent dat er jaarlijks rapportage over de voortgang van de milieuzorg bij elk bedrijfsonderdeel zal plaatsvinden. Personeel Het gemiddelde aantal medewerkers nam in 1991 toe van 85.437 tot 100.095. Omgerekend in full-time equivalenten betekende dit een toename van 17,2% tot 62.796. In oktober trad in een Amsterdams Albert Heijn-filiaal de honderdduizendste Ahold-medewerker in dienst. Een mijlpaal in de geschiedenis van het bedrijf. De toename van het aantal medewerkers is met name de afgelopen vijf jaar met grote sprongen verlopen als gevolg van acquisities en autonome groei. De werkgelegenheid bij Ahold zal ook in 1992 verder toenemen. Bij Ahold Nederland nam het gemiddelde aantal werknemers toe met 7,4% tot 48.516. Op basis van full-time equivalenten was er een groei van 6,5% tot 26.825. De toename was vooral het gevolg van autonome groei in bestaande winkels en expansie via nieuwe winkels en acquisities. In 1991 bedroeg het percentage part-timers 58% (1990: 57%). De lonen in de Nederlandse detailhandel werden vanaf 1 april 1991 fors verhoogd. Personeelsbestand, gemiddeld x 1.000 Ahold Verenigde Staten Ahold Nederland 14 Jaarverslag 1991 Koninklijke Ahold nv

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 18